

Podbacio rod ranih sorti voća u Potkozarju; Kolike će posljedice pretrpjeti proizvođači? (VIDEO)

Nenad Mirjanić iz Turjaka ne pamti težu godinu. Berba ranih sorti šljive u voćnjaku od jednog hektara po prinosima je ispod svih očekivanja.
- Ove godine šljiva je oštećena i rod je i do 80 odsto manji od uobičajnog. Biće mala količina roda, tako da ćemo možda uspjeti i preživjeti ali inače nikada teža godina nije bila za voćare - priča Mirjanić.
Slična situacija i u zasadima breskve. Rod je više nego prepolovljen.
Samo na pojedinim mikrolokalitetima kasne sorte su uspjele da daju kvalitetan rod.
- Generalno gledajući dosta je loša situacija. Pogotovo su dosta podbacile ranije sorte i možemo reći da šljiva i breskvi, što se tiče ranijih sorti, nije ni bilo jer su mraz i prekomjerne količine padavina odradili svoje, gdje je dosta voća otpalo - rekao je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.
Razloga za zadovoljstvo nemaju ni prerađivači. Iako će većina roda, zbog lošijeg kvaliteta, završiti u preradi, cijena sirovine je previsoka.
Lošu situaciju donekle bi mogla da popravi berba jabuke.
Voćari koji su primjenili kompletnu agrotehniku mogu očekivati prinose u granicama višegodišnjih.
- Kod jabuke ove godine proizvođači su imali veliki problem sa zaštitom zbog obilnih padavina u maju i došlo je do oboljenja i problema sa venturijom ili čađavom krastavosti, tako da će se više znati kada berba počne - navodi Ognjen Petrović iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Područne jedinice Gradiška.
Iako su uslovi ove godine bili daleko od idealnih, voćari gradiškog Potkozarja se nadaju da će bar dio uroda omogućiti pokrivanje troškova i nastavak proizvodnje.
Za naredne godine ključna će biti pravovremena podrška struke i ulaganja u sisteme za zaštitu i prilagođavanje klimatskim promjenama.