

Predsjednik Srpske u Ugljeviku: Planirano nekoliko važnih projekata (VIDEO)

Predsjednik Srpske je rekao da je planirano nekoliko važnih projekata u ovoj opštini, kao što je gradnja vrtića koji bi poptuno riješio smještaj djece predškolskog uzrasta, te komunalni i infrastrukturni projekti.
- Fascinira me da ljudi ovdje nisu odustali zbog problema i dugova - rekao je Dodik nakon sastanka, dodajući da je razgovarano i o stanju u RiTE Ugljevik.
On je naveo da je dogovoren sastanak u septembru na kojem će biti razgovarano o novim projektima za 2026. godinu.
Razgovarao sam u Ugljeviku s načelnikom opštine Draganom Gajićem o realizaciji projekata kao što je gradnja vrtića, koji bi potpuno riješio smještaj djece predškolskog uzrasta, te o komunalnim i infrastrukturnim projektima.
— Milorad Dodik (@MiloradDodik) July 25, 2025
Razgovarano je i o stanju u RiTE Ugljevik i za dva do tri… pic.twitter.com/9PClh125fI
Govoreći o stanju u Rudniku i Termoelektrani Ugljevik, Dodik je rekao da će za dva do tri mjeseca biti završen proces vraćanja u vlasništvo države prava koja su ranije data koncesionaru.
- Taj proces se završava, on ima svoju proceduru. Јa bih volio da to ide brže, ali ne ide zato što to ima svoje rokove. Želim da kažem ovdje ljudima u Ugljeviku da će taj proces će biti završen u narednih dva do tri mjeseca i to će se vratiti državi - istakao je Dodik.
Naveo je da postoje procedure kako će se upravljati time i relevantne kuće koje će napraviti procjene.
- Mislim da je veoma važno što sada znamo količine uglja u Ugljeviku i da vidimo kako ćemo ga najbolje koristiti u budućnosti - rekao je Dodik i dodao da treba imati u vidu da je proizvodnja struje na ugalj u Evropi već postala ozbiljno problematična, te da će za dvije do tri godine početi naplata putem projekata dekarbonizacije i da će se ogromna sredstva morati plaćati na druge račune da bi se ovim bavili.
Gajić je rekao da je na prethodnom sastanku u Banjaluci upoznao predsjednika sa stanjem u ovoj lokalnoj zajednici.
- Predsjednik je htio da vidi realizaciju projekata. Fokus je bio na dugovanjima koja su opterećivala budžet opštine i kad su ti problemi riješeni, postala je moguća njihova realizacija - rekao je Gajić.
On je naveo da su gradnja kružnog toka, završetak sportske dvorane, uređenje korita rijeke Јanje i dječiji vrtić, neki od prioritetnih projekata koje će opština Ugljevik realizovati sa republičkim institucijama, prvenstveno sa Kabinetom predsjednika Republike Srpske.
- Za vrtić treba 2,4 miliona KM, uređenje korita rijeke Јanje više od dva miliona KM, za kružni tok 600.000 do 700.000 KM. U toku je izrada projekata, a koliko će tačno koštati, znaćemo zvanično kada dobijemo te projekte - rekao je Gajić.
Sastanku u zgradi Opštinske uprave prisustvovali su ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.