latinica  ћирилица
26/07/2025 |  19:40 ⇒ 20:13 | Autor: RTRS

Uskoro Zakon o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH: Očuvana ustavna nadležnost Srpske (VIDEO)

U narednih mjesec i po dana biće ispunjeni svi uslovi kako bi do kraja godine Republika Srpska i Federacija bile izuzete od primjene CBAM odnosno plaćanja evropske takse na ugljen dioksida na elekričnu energiju koju izvozimo u Evropsku uniju. Najavljujući tu mogućnost zamjenik predsjedavjućeg Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da očekuje da će PS BiH usvojiti Prijedlog zakona o regulatoru, prenosu i trištu električne energije u BiH. Ovim zakonskim rješnjem očuvana je ustavna nadležnost Republike Srpske kaže resorni ministar Petar Đokić.
Savjet ministara - Foto: RTRS
Savjet ministaraFoto: RTRS

Usvjanjem Prijedloga zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH, stvoren je preduslov da se podnese zahtjev Briselu za izuzeće od plaćanja poreza na emisiju ugljen dioksida tzv. CBAM, na električnu energiju i druge proizvode koje Republika Srpska i Federacija izvoze u EU. Uvođenje te evropske takse planirano je od 1. januara 2026.

- Uspejeli smo kredibilnim naporima ministarstva energetike Republike Srpske i Federacije da usaglasimo tekst ovog zakona koji ćemo dalje uputiti u parlamentarnu proceduru gdje očekujemo da usvojimo ovaj zakon , da ispunimo uslove kako BiH bila izuzeta od CBAM-a - istakao je Staša Košarac, ministar spoljne trgiovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu minsistara, kaže da je Košarac dobro radio.

- Mislimo da ima još mogućnosti ako bude kakvih korekcija da se popravi, ministar Košarac je dugo radio na tome i mislim da je to dobra stvar za BiH i to je pitanje Plana rasta što će biti uvršetno - naveo je Hurtić.

CBAM odnosno Mehanizam za prilagođavanje granica ugljenika je instrument EU kojim proizvođače električne energije u i van njenih granica primorava da pređu na obnovljive izvore energije i time smanje zagađenje okoline. Taksa koju bi naplaćivali po tom osnovu na svaki kilovat električne energije koju Republika Srpska izvozi u EU učinila bi taj proizvod nekonkurentnim na tržištu i nanijela štetu našim termoeltekranama.

- To je posebna naknada koja bi išla u budžet EU a ne u budžete država izvoznica, mi smo protiv toga i upozoravamo da bi taj model jako teško pogodio našu Elektrpprivredu Republike Srpske a posebno Federaciju koja više dobija električne energije iz uglja nego Srpska - kaže Petar Đokić, ministar energetike, rudarstva Republike Srpske.

Da bi predupredili posljedice po poslovnu zajednicu u Srpskoj i Federaciji i moguću štetu za građane zbog eventualnog poskupljenje električne energije nakon primjene CBAM od početka naredne godine, Savjet ministara je predlažio da entitetske vlade uvedu porez za proizvođače koji izvoze u EU i time spriječe da novac ode u Brisel.

- Mnogo skuplja je taksa CBAM nego ono što može biti odluka Vlade Republike Srpske i FBiH ali na taj način omogućavamo da novac ne ide u Brisel nego da ostane u Banjaluci i Sarajevu. Ta sredstva ostaju u entitetskim Fondovima za zaštitiu životne sredine i plasiraće se po programu kaoje utvrde entitetske vlade - dodao je Košarac.

Usvojeni prijedlog zakona osim što predupređuje potencijalnu štetu za izvoznike elekrične energije iz RS i Federacije a samo 2023-će od izvoza je ostvaren dobit o milijardu maraka, čuva ustavnu nadležnost Srpske u oblasti energetike. Na potezu je PS BiH.