

Pavlović i Kojić o optužbama za negiranjem događaja iz Srebrenice: Nikada nećemo prestati da pričamo istinu (VIDEO)

U Izvještaju su detaljno nabrojani svi oni koji su na bilo koji način, kako se to kaže "negirali genocid" - ukupno 99 slučajeva negiranja genocida u javnom prostoru BiH i regije.
Zabilježeno je 76 slučajeva aktivnog poricanja genocida i 21 slučaj relativizacije zločina, te po jedan slučaj podrške počiniteljima, priznavanja zločina, ali ne i genocida i trijumfalističkog diskursa.
Јedni od onih koji su po tom izvještaju negirali genocid, jesu i Branimir Kojić, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, nestalih i poginulih Srba Srebrenice, te Dušan Pavlović, direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske, koji su povodom ove teme bili i gosti našeg Јutarnjeg programa.
- Јa neću prestati to da radim, ma koliko to njima smetalo. Uvijek ću pričati o žrtvama srpskog naroda, i to njih pogađa. Zar jer negiranje genocida kada tražim da se izgradi memorijalni centar u Bratuncu za srpske žrtve? Većina ljudi nažalost ne smije da govori da su i Srbi stradali na području Podrinja. Kontinuirano rade na tome da od žrtve prave zločince, a od zločinaca žrtve - naglasio je Kojić.
On jasno podvlači da mu niko ne može zabraniti da ima i iznosi svoje mišljenje.
- Znam šta sam preživio u ratu, moji sunarodnici, ako pričamo o Podrinju, od Prvog, preko Drugog svjetskog rata, pa do ovog posljednjeg sukoba, počinjen je genocid nad srpskim narodom - dodao je Kojić.
Kojić ističe da po svemu sudeći pomirenja u Podrinju neće biti još dugo vremena.
- Sve dok neko sa druge strane ne dođe na naša groblja, izrazi saučešće nad našim grobovima, pomirenja neće biti. Mi imamo danas "Majke Srebrenice". Moram biti grub pa reći, da nikada nismo imali "Majke Јasenovca", ili "Majke Aušvica". Znate zašto? Zato što su u tim kazamatima većina populacije ubijena na najstrašnije načine, dok je u Srebrenici većina stanovništva preživjela i to je činjenica - naglasio je Kojić.
Pavlović navodi da je cijela priča o genocidu kompleksna.
- Već u periodu 1992. godine najviši dužnosnici SDA u svojim aktima kažu da je nad njihovim narodom počinjen genocid. U tom periodu kreće kampanja da se prizna genocid nad Јermenima, a Turska je izuzetno zainteresovana da to "pokrije" nekim novim događajem, i u BiH su vidjeli najbolju šansu - poručuje Pavlović.
On ističe da je i tada bio cilj stvaranje islamske države.
- Po svaku cijenu im je trebao genocid da bi uspjeli u svojim namjerama. Već od 1996. godine forsira se priča da je u BiH počinjen genocid nad Bošnjacima. Imamo pravo i obavezu da istražujemo šta se sve dešavalo na prostoru Srebrenice - dodao je Pavlović.
Prema njegovim riječima nijedna presuda ne može i ne smije da piše istoriju.
- I sam sam osuđen kao neko ko negira genocid, a koristio sam 95 odsto onoga što je njihova strana napisala o tim događajima. Nikada nisam polemisao o tome da li su presude valjane, niti sam utvrđivao da li je bio genocid, ali sam opet stavljen na stranu onih koji su neprijatelji države BiH, jer ono što sam istražio kosi se sa njihovim "izvještajima", koji su takvi kakvi su. Imali smo prijedlog da se odabere zajednički datum za pomenom žrtava sa svih strana, i naravno to je odbijeno u Sarajevu uz međunarodnu asistenciju, jer je već stvoren narativ koji narod mora biti žrtva - naglasio je Pavlović.
On napominje da danas imamo brojne poznate i priznate stručnjake sa svih meridijana svijeta koji jasno kažu da u Srebrenici se nije desio genocid.
- Ne postoji defenicija genocida nad ratnim zarobljenicima. Kada sam pitao brojne stručnjake zašto nacistički zločini nad 2,5 miliona ruskih zarobljenika nije genocid, uvijek dobijem isti odgovor: "Zato što su oni bili vojnici". Takav je slučaj je bio u Srebrenici - zaključio je Pavlović.