

Diplomatskim djelovanjem zaštiti vozače od hapšenja u EU

- Iako su nadležne službe u tim državama potvrdile da postupaju prema internim instrukcijama, te da su vozači iz BiH formalno ispunjavali obaveze iz AETR sporazuma i drugih važećih propisa, represivne mjere se i dalje sprovode, uključujući lišavanje slobode i finansijske sankcije - navodi se u pismu upućenom Konakoviću.
Iz Konzorcijuma navode da ovakva praksa direktno ugrožava osnovna ljudska i radna prava državljana BiH, narušava pravnu bezbjednost međunarodnih operatera iz zemlje, te predstavlja i grubo kršenje obaveza koje su države članice EU preuzele prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/.
Konzorcijum traži od Konakovića organizaciju sastanka sa ambasadorima zemalja članica EU u BiH, s ciljem prezentacije zajedničke regionalne inicijative o statusu profesionalnih vozača u međunarodnom saobraćaju, zvaničnog tumačenja i distribucije zajedničke izjave o primjeni AETR pravila, te striktnog poštovanja međunarodnih ugovora i konvencija.
Traže i pokretanje sistemske inicijative prema institucijama EU, odnosno slanje zvaničnog dopisa Generalnoj direkciji za mobilnost i transport, uključivanje Stalnog predstavništva BiH u Briselu, te bilateralne kontakte sa vladama Njemačke, Austrije i Poljske radi hitnog prestanka represivnih mjera prema vozačima iz BiH.
Iz Konzorcijuma traže informaciju o institucionalnim koracima BiH povodom diskriminacije prevoznika, te dodaju da hapšenja mladih profesionalnih vozača iz zemlje moraju prestati.
- Ako se hitno ne uspostavi koordinisani institucionalni odgovor, BiH će se suočiti sa egzodusom vozača iz sektora, gubitkom međunarodnih tržišta, te urušavanjem strateške transportne industrije - upozoravaju iz Konzorcijuma.
Iz Konzorcijuma zaključuju da ovo pitanje više nije samo pravno ili ekonomsko, već postaje pitanje dostojanstva građana BiH, kredibiliteta domaćih institucija i evropskog standarda vladavine prava.