

Beč napušta vojnu neutralnost?

- Јedno je jasno - sama neutralnost nas neće zaštititi. Trenutno ne postoji većina u austrijskom parlamentu ili među stanovništvom koja bi podržala pridruživanje Sjevernoatlantskoj alijansi, ali bi takva diskusija mogla da bude veoma plodonosna - rekla je Rajzingerova za "Velt".
Ona je napomenula da se Austrija fokusira na ulaganje u odbranu i jačanje odnosa sa partnerima u kontekstu "sve neizvjesnije globalne bezbjednosne situacije i sve agresivnije Rusije".
- Nije da želim trijumfalan ulazak u NATO. Ali ne možemo sjediti skrštenih ruku i reći - ako mi nikoga ne povrijedimo, niko neće povrijediti nas. To bi bilo naivno. Svijet se promijenio. Ali željela bih eksplicitno da kažem - sa EU već imamo partnera koji će nas zaštititi u vanrednim situacijama - naglasila je Rajzingerova.
Navela je da Austrija daje značajan doprinos evropskoj bezbjednosti, uključujući raspoređivanje vojnika u mirovnim misijama EU i finansijsku, vojnu i političku podršku zajedničkoj bezbjednosnoj i odbrambenoj politici.
Ona je primjetila da se u tom pogledu neutralnost Austrije već primjetno promijenila od pridruživanja EU 1995. godine.