

Kiša ugasila vatru u Hercegovini; U Srbiji borba sa više od 200 požara (VIDEO)

Kiša i pad temperature i potpuno drugačija slika u Hercegovini.
Ugašeni su svi požari, a tokom jučerašnjeg dana bilo ih je aktivno sedam.
Novih ne bi trebalo da bude ni u narednim danima koji donose novo zahlađenje.
- To će se posebno osjetiti u ponedjeljak i utorak. U utorak bi trebalo da bude najhladniji dan, uz maksimalnu temperaturu od 20 do 25 stepeni, dosta hladnije. Od srijede stabilizacija i postepeni porast temperature, s tim što će jutra i noći biti dosta hladnije, a dnevna temperatura biće ugodna - rekla je Milica Đorđević, meteorolog Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.
Zahlađenje je stiglo u Srbiju, ali borba sa požarima ne prestaje. U posljednja dva dana evidentirano ih je više od 200.
Jutros je njih 27 bilo aktivno. U Vranju, gdje požar gase i helikopteri, proglašena je vanredna situacija.
Ugrožene su i lokacije u okolini Niša, Kragujevca, Prijepolja, Malog Zvornika, Užica i Kruševca.
- Nikada više intervencija nije bilo nego ove godine. Tokom prvih šest-sedam mjeseci oboren je neslavni rekord po broju intervencija, a taj broj je više od 20 000 - naveo je Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova Srbije.
Nadležne službe bore se i sa posljedicama jakog nevremena, praćenog gradom. Bilo ga je na teritoriji Topole i susjednog Aranđelovca.
Obilni pljuskovi uz jak olujni vjetar, zahvatili su i dijelove Beograda.
- Pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica sektora za vanredne situacije uklonili su za dva dana 24 stabla, prvenstveno na kolovozima, na 15 lokacija. Uglavnom je to bila teritorija grada Požarevca, zatim Smedereva i Valjeva. Bilo je požara usljed udara groma, najviše oko Kragujevca, ti požari su brzo lokalizovani - kazao je Miloš Milenković, pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačku jedinicu Sektora za vanredne situacije.
Nekoliko puta tokom dana Republički hidrometeorološki zavod izdao je hitno upozorenje građanima na intenzivne oluje i jak vjetar.
Kiše će biti u narednim danima, ali će ona biti dugotrajna i ravnomjerna. Meteorolozi kažu, baš onakva kakva je potrebna.
- U zemlji je i dalje veliki manjak vlažnosti, deficit je padavina još od januara. Do srijede će da bude ovih padavina, što je najbitnije, pa će malo trava živnuti, kao i poljoprivredne kulture kojima treba voda, a nisu još propale zbog suše, da se malo povrate - navodi Nedeljko Todorović, metorolog.
Snažno nevrijeme pogodilo je tokom noći sve županije u Hrvatskoj. Obilna kiša, praćena gradom, bujice, poplave – slika je brojnih gradova, pa i glavnog – Zagreba.
- Neki će reći bilo je jače nego što se očekivalo. Srećom, za većinu Hrvatske, ipak nije bilo tako strašno kao što se vjerovalo da će to biti. Frontalni poremećaj ciklona, jedan nas je prošao. Ciklon se zadržava. Ono što je zanimljivo jeste da je po visini došao hladan vazduh, i da se po visini zadržava cikloni vrtlog i zbog toga će i danas pa i sljedećih dana, sve do srijede biti nestabilna atmosfera - istakao je Zoran Vakula, meteorolog HRT-a.
Zbog mogućih lokalnih nepogoda, narandžasti meteolaram na snazi je za Zagreb, Karlovac i Gospić.
Meteorolozi, ipak, kažu, ono najgore je prošlo.