

"Lista čekanja" postala "lista smrti"; Onkološki pacijenti u FBiH bez prava na pravovremeno liječenje (VIDEO)

Istovremeno, od 2019. godine nije ažurirana lista lijekova dostupnih za onkološke pacijente.
Zakon se krši, odgovornosti nema, a broj smrtnih slučajeva sve veći.
Dok bolest ne čeka i napreduje, onkološkim pacijentima federalni sistem poručuje – "sačekaj". Tako i u slučaju Azre Babaić.
Rak dojke prvi put joj je dijagnostifikovan 2013. godine. Ubrzo se izliječila, ali je deceniju kasnije mamografija pokazala da se bolest vratila.
Kaže, nakon utvrđenih metastaza, prepisan joj je lijek. Međutim, završila je na "listi čekanja".
- To je ustvari lista smrti. Žene čekaju po godinu dana. Ili ga je dobila ili nije dobila, sutradan pročitamo da je umrla. Јa se ne nadam za sebe, ja sam starija žena, ali žalosno je, omladina nam ode, umire, zbog čekanja lijeka. Ništa ne znaju da ti kažu. Samo kažu "nema novca". Mislim da ne govore istinu - priča Babaićeva.
Potrebni lijek je u međuvremenu dobila od Kantona Sarajevo koji je, uz Bosansko-podrinjski kanton zbrinuo onkološke pacijente sa listi čekanja. No, nema rješenja za onkološke pacijente u ostatku Federacije.
Zaključno sa posljednjim danom juna na Listi čekanja Fonda solidarnosti je 1.261 zahtjev.
U federalnom Zavodu zdravstvenog osiguranja nam pojašnjavaju da ovaj broj ne odgovara nužno broju pacijenata, jer neki čekaju na više lijekova.
No, cifra je svakako alarmantna. Kao i činjenica da je većina onkoloških pacijenata prinuđena prodavati imovinu da bi obezbijedila novac za lijek. Onaj koji bi im trebao biti besplatan.
- Niko od nas običnih smrtnika nema toliko novaca sa strane da bi mogao odvojiti po nekoliko desetina hiljada maraka svakog mjeseca da bi dao na lijekove. O čemu mi pričamo? Јa imam članice u Udruženju kojima je luksuz kupiti kilogram, dva mandarina da pojačaju svoj imunitet, a da ne govorimo o svim ovim skupim lijekovima i to je naša realnost - navodi Enida Glušac, predsjednica Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke "Renesansa".
Listu čekanja ne diktira hitnost, nego novac. A njega nema dovoljno, kažu u federalnom Zavodu zdravstvenog osiguranja.
Predlažu smanjenje ili ukidanje PDV-a na lijekove ili usmjeravanje dijela prihoda od akciza na duvan i alkohol ka fondovima za liječenje teško oboljelih.
Sve kako bi se smanjile liste i obezbijedila finansijska stabilnost Fonda solidarnosti.
Ne ohrabruje informacija da je gotovo istu sumu za zdravstvo federalna Vlada predvidjela i u narednoj godini.
- Prije svega ja bih kao odgovornog uključila i Vladu, jer i Vlada ima znatan udio u cijeloj ovoj priči, jer što se tiče Zavoda zdravstvenog osiguranja, tačnije Fonda solidarnosti, već preko 20 godina sve ove dosadašnje vlade ne uplaćuju dovoljno novaca - navodi Glušac.
Federalna Vlada trebala bi donijeti i odluku o revidiranoj Listi onkoloških lijekova, a na prijedlog resornog ministarstva.
Međutim, na to se čeka od 2019. godine. Zašto, ne odgovaraju ni pacijentima ni nama.
Ohrabruje tek informacija da je formirana komisija koja će se nakon gotovo sedam godina baviti ovim pitanjem.
Zakon u Federaciji propisuje da bi se taj postupak trebao raditi jednom godišnje. Tako ono što je u svijetu već odavno dostupno u Federaciji nije.
I tu nije kraj agoniji za onkološke pacijente. Na stotine njih i ne može doći na listu čekanja.
Spornim smatraju to što komisije unutar resornog ministarstva propisuju liste indikacija.
Tačnije, određuju koji će lijek biti preporučen za koji karcinom.
- Ukoliko vaš ordinirajući onkolog odluči da taj lijek vama pomaže, recimo kod karcinoma dojke, a on je indiciran isključivo kod karcinoma, primjera radi debelog crijeva, vi taj lijek ne možete ni dobiti, ni refundirati, ne možete ni na listu čekanja, jedino što vam ostaje to je da sve svoje mogućnosti iscrpite potpuno, budžete, svu svoju porodicu, familiju, prijatelje, nerijetko i humanitarne organizacije - rekla je Eldina Zolj, novinarka i članica Udruženja "Renesansa".
Ogroman problem je, kažu u "Renesansi" i taj što ne postoji registar oboljelih.
Tako nema zvaničnih cifri, ali postoje svjedočenja, poput ovih žena, ali i onih koji su izgubili život, čekajući na lijek, zbog nečijeg nemara.
Zato one koje i dalje vode lavovsku bitku apeluju upravo na nadležne koji imaju moć odlučivanja u svojim rukama.