latinica  ћирилица
28/07/2025 |  10:44 ⇒ 11:25 | Autor: RTRS

Medvedev o trgovinskom sporazumu SAD i EU: Potpuno poniženje za Evropljane

Takozvani sporazum je očigledno antiruske prirode, budući da zabranjuje kupovinu ruske nafte i gasa, istakao je zamjenik šefa Savjeta bezbjednosti
Dmitrij Medvedev (foto: arhiva/EPA/EKATERINA SHTUKINA /SPUTNIK / GOVERNMENT / / POOL) -
Dmitrij Medvedev (foto: arhiva/EPA/EKATERINA SHTUKINA /SPUTNIK / GOVERNMENT / / POOL)

Trgovinski sporazum SAD i EU je potpuno ponižavajuć za Evropljane – za američkog predsjednika Donalda Trampa je to samo biznis, a za Evropu dio neonacističke ideologije, smatra zamjenik šefa Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.

Kako navodi Medvedev, uprkos ekstremnim kontradikcijama u izjavama i postupcima, mora se priznati da je američki predsjednik prilično doslijedan u jednoj stvari – oštro gura ekonomske interese svoje zemlje.

Prema njegovim riječima, sporazum SAD sa Evropskom unijom je "potpuno ponižavajuć za Evropljane", jer koristi samo Americi, ukidajući zaštitu za evropsko tržište i smanjujući carine na američku robu na nulu.

Osim toga, stvara ogromne dodatne troškove za industriju i poljoprivredu u mnogim zemljama EU, zbog plaćanja skupe američke energije.

Takođe, prema riječima Medvedeva, on preusmerava snažan tok investicija iz Evrope u Sjedinjene Države.

- I naravno, "sporazum" je očigledno antiruske prirode, budući da zabranjuje kupovinu naše nafte i gasa. Ali ako je za Trampa ovo uglavnom biznis, onda je za ludu staricu Evropu to dio neonacističke ideologije koja udara po blagostanju sopstvenih građana - zaključuje Medvedev, prenosi RT Balkan.

Kako dodaje, čovjek može samo da saosjeća sa običnim Evropljanima.

- Krajnje im je vrijeme za juriš na Brisel, da dignu sve evropske komesare na jarbole zemalja EU, uključujući, naravno, i ludu staricu Ursulu. Neće pomoći, naravno, ali će bar biti zabavno - piše Medvedev na Telegramu.