latinica  ћирилица
28/07/2025 |  11:12 | Autor: sputniknews.com

Marin Le Pen: Trgovinski sporazum SAD i EU fijasko za Evropu

Trgovinski sporazum između SAD i EU je fijasko za Evropu, suverenitet EU nakon takvog asimetričnog sporazuma znatno se urušava, a pod teretom "briselske birokratije" gotovo sasvim nestaje, izjavila je lider francuske desničarske partije Nacionalno okupljanje Marin Le Pen na društvenoj mreži "Iks"
Marin le Pen (foto: arhiva/ EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON) -
Marin le Pen (foto: arhiva/ EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

- Trgovinski sporazum između Ursule fon der Lajen i Donalda Trampa je politički, ekonomski i moralni fijasko - prokomentarisala je Le Pen.

 

Partija Nacionalno okupljanje je najbrojnija jednopartijska poslanička grupa u Nacionalnoj skupštini (donjem domu parlamenta) Francuske, sa 123 od ukupno 577 mjesta.

U nedjelju je predsjednik SAD Donald Tramp, nakon sastanka sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, izjavio da su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle dogovor po kojem će carina na svu robu iz Evrope koja se uvozi u SAD iznositi 15 odsto, dok EU neće naplaćivati carine na američke proizvode.

Prethodno je Trampova administracija najavljivala uvođenje novih trgovinskih carina u visini od 30 odsto na cijeli izvoz iz EU. Tramp je postignute dogovore s EU nazvao "najvećim u istoriji".