

Talasi cunamija na Kamčatki mogli bi da dostignu 15 metara

- Prema našim rezultatima, u nekim područjima na obali Kamčatke visina cunamija mogla bi da dostigne 10-15 metara - rekao je Igor Medvedev, šef laboratorije za cunami u Institutu za okeanologiju P. P. Širšova Ruske akademije nauka.
Brza procjena prirode prostiranja cunami talasa i njihovih visina u sjeverozapadnom Tihom okeanu sprovedena je korišćenjem numeričkog modelisanja.
- Najveći talasi cunamija primjećeni su u blizini žarišta, odnosno na obali jugoistočne Kamčatke i Sjevernih Kurilskih ostrva. Prema informacijama dobijenim od očevidaca, na više mjesta na Kamčatki i u blizini sela Severo-Kurilsk, visina talasa cunamija prelazila je šest metara - objasnio je naučnik.
On je rekao da su centri za cunamije u Petropavlovsk-Kamčatski i Јužno-Sahalinsku oglasili alarme i preporučili evakuaciju ljudi iz rizičnih područja.