latinica  ћирилица
30/07/2025 |  13:18 ⇒ 13:19 | Autor: SRNA

Delegacija mladih iz Srpske učesnik prestižne ruske akademije za državne lidere

Delegacija mladih predstavnika Republike Srpske uspješno je završila učešće na prestižnoj Međunarodnoj akademiji za državne lidere "Senež" održanoj u gradu Solnečnogorsk, pod pokroviteljstvom ruskog predsjednika Vladimira Putina, što je bila prilika za nastavak jačanje kulturnih, obrazovnih i političkih veza sa Ruskom Federacijom.
Mladi iz Srpske u Rusiji - Foto: SRNA
Mladi iz Srpske u RusijiFoto: SRNA

Kako je saopšteno, manifestacija je od 21. do 27. jula okupila 100 mladih lidera iz partnerskih zemalja Rusije, a akademija "Senež" važi za jednu od najznačajnijih obrazovnih platformi u oblasti javne uprave, diplomatije i liderstva u savremenom državnom sistemu Rusije.

Delegacija iz Republike Srpske imala je priliku da se upozna sa savremenom praksom u oblasti državne uprave, međunarodnih odnosa, bezbjednosne politike, strateškog planiranja i razvoja institucija, a predavanja i radionice vodili su ugledni ruski zvaničnici, univerzitetski profesori, eksperti iz oblasti javne politike i savjetnici federalnih ministarstava.

Učesnici su posjetili ključne državne institucije u Moskvi, uključujući ministarstva, strateške institute i obrazovne ustanove, gdje su se upoznali sa funkcionisanjem ruskog institucionalnog sistema i razmijenili iskustva sa svojim kolegama iz drugih zemalja.

ZAHAROVA SA UVAŽAVANjEM GOVORILA O REPUBLICI SRPSKOЈ

Posebno je značajna bila radionica "Otvoreni dijalog sa Marijom Zaharovom", portparolom Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije, gdje su učesnici imali jedinstvenu priliku da direktno razgovaraju, postave pitanja o globalnim političkim kretanjima, ulozi Rusije u savremenim međunarodnim odnosima, kao i o položaju tradicionalnih saveznika Ruske Federacije.

Zaharova je u svom izlaganju naglasila važnost razvoja novih generacija lidera koje će graditi mostove među državama zasnovane na poštovanju, suverenitetu i istinskom partnerstvu, pri čemu je sa posebnim uvažavanjem govorila o istorijskim i kulturnim vezama između ruskog naroda i naroda Republike Srpske.

DELEGACIЈA MLADIH DOSTOЈNO PREDSTAVILA SRPSKU

Učesnici iz Republike Srpske, koji su prošli strogu selekciju i bili pozvani kao predstavnici prijateljskog naroda, dostojno su predstavili Srpsku kroz konstruktivne diskusije, visok nivo znanja i zainteresovanosti za unapređenje međunarodnih odnosa.

Ova vrsta saradnje i razmjene iskustava predstavlja temelj za nastavak jačanje kulturnih, obrazovnih i političkih veza između Republike Srpske i Ruske Federacije.

Zaključeno je da Republika Srpska ostaje posvećena razvijanju odnosa sa državama koje poštuju principe slobode, suvereniteta i međusobnog uvažavanja, te ovakve inicijative predstavljaju snažan doprinos stvaranju nove generacije odgovornog i obrazovanog političkog kadra.