

Mastilović: "Oluja" je bila nastavak genocidne politike NDH

Prema njegovim riječima, "Oluja" je završetak genocidne politike NDH - da se prostor Hrvatske u potpunosti očisti od svih, za njih nepodobnih, prije svega od srpskog naroda.
- Sve je to dio jednog jako starijeg koncepta, koji seže još u polovinu 19. vijeka i čije posljedice mi trpimo kroz čitav 20. vijek, pa evo i sve do dana današnjeg, a to je koncept da se uopšte prostor od Drine do Јadranskog mora očisti od srpskog pravoslavnog naroda - naglasio je Mastilović.
Zbog toga je, ističe on, 20. vijek zaista je bio vijek stradanja srpskog naroda, posebno zapadno od rijeke Drine.
EVROPA NIЈE REAGOVALA NA NEOFAŠISTIČKI KONCEPT
Mastilović je naglasio da su međunarodni faktor i njegova uloga veoma upitni, jer nikada do sada srpska nauka nije odgovorila na davno postavljeno pitanje istoričara Radovana Samardžića - kada je napravljen taj međunarodni mehanizam za počinjenje genocida nad srpskim narodom?
- Nama je iz ove pozicije danas potpuno jasno da je jugoslovenska država bila razbijena zahvaljujući međunarodnom faktoru, prije svega Njemačkoj, ali ono što zabrinjava jeste da je taj proces pratio izraženi neonacizam i neofašizam, znači ponovna fašizacija prije svega hrvatskog društva, a i dijelova BiH - istakao je Mastilović.
On je napomenuo da Evropa ne samo da tada nije prepoznala, nego nije ni reagovala na taj neofašistički koncept i ono što nisu dovršili u toku Drugog svjetskog rata.
Kada se govori o ulozi međunarodnog faktora, Mastilović je naveo da se ne smije zaboraviti ni SAD, kao nezaobilazan faktor pod bivšim predsjednikom Bilom Klintonom, te kasnijim američkim administracijama.
- Ako pogledamo danas mapu Balkana, onda ćemo vidjeti da taj postjugoslovenski prostor sve više i više liči na Hitlerov poredak na ovom prostoru. Dakle, ono što se dešavalo devedesetih godina ima jako dubok istorijski kontinuitet - pojasnio je Mastilović.
I SADA POKUŠAЈI RAZBIЈANjA NACIONALNE SVIЈESTI SRBA, DOGAĐAЈI U SRBIЈI - POZIVAЈU NA OPREZ
Mastilović je naglasio činjenicu da dan-danas živimo taj kontinuitet, jer je to proces rastakanja srpskog naroda, razbijanja nacionalne svijesti, otimanja srpske teritorije.
On je upitao koliko su danas Srbi i njihova politička i intelektualna elita svjesni procesa koji se dešavaju jer, kako je rekao, samo naivni mogu pomisliti da situacija u Srbiji ima veze sa vlašću Aleksandra Vučića, borbom protiv korupcije ili bilo čim sličnim.
To je, tvrdi Mastilović, kontinuitet kojim se pokušava što više oslabiti Srbija, da bi se lakše obračunali sa ostacima ostataka srpskog naroda zapadno od rijeke Drine.
- Naravno da će Republika Srpska i dalje biti prva na udaru - rekao je Mastilović.
On je ukazao na progon Srba sa Kosovo i Metohije, nad kojim međunarodna zajednica ćuti, kao što je ćutala i devedesetih godina kada su Srbi protjerivani sa prostora Hrvatske.
Kad je riječ o Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, Mastilović navodi da su tu procesi išli drugim pravcem, putem rasrbljavanja tih zemalja.
Mastilović smatra da događaji u Srbiji pozivaju na oprez, jer je očigledno da se nekim međunarodnim faktorima i kreatorima svjetskog poretka, posebno poretka na Balkanu, žuri da dovrše procese koji su već odavno započeti.
Tim procesima bi Srbi, kao bitan element na Balkanu, trebalo da budu svedeni na to da više ne predstavljaju nikakav faktor na ovom prostoru.
- Ako je Srbija slaba, slabi su i Srbi u regionu i bilo gdje da se nalaze i zbog toga mislim da je Srbija upravo trenutno na udaru, da je i to dio priprema za nešto jako ružno što se može desiti srpskom narodu - naveo je Mastilović.
NEONACIZAM U HRVATSKOЈ I DЈELOVIMA BiH ЈOŠ ŽIV
Zbog toga, tvrdi Mastilović, Srbi moraju biti svjesni činjenice da neonacizam i fašizam koji je buknuo u Hrvatskoj i dijelovima BiH devedesetih godina prošlog vijeka i dan-danas živi.
- I danas su ulice Sarajeva naslovljene imenima ozloglašenih ustaških zločinaca, poznatih neonacista, čak i pripadnika 13. SS Handžar divizije - istakao je Mastilović.
On je ukazao na činjenicu da je pored katoličke katedrale u Sarajevu sahranjen nadbiskup Ivan Šarić - jedan od ideologa ustaškog pokreta i pristalica ustaškog zločinca Ante Pavelića.
- Mi kao narod moramo biti svjesni upravo tih istorijskih poruka i ako mislimo da se održimo na ovim prostorima, a pritisak je zaista veliki i biće sve veći i veći, Srbi treba da žive i djeluju jedinstveno - naglasio Mastilović.
Mastilović očekuje da će srpski narod, tačnije njegova politička i intelektualna elita, naći put za opstanak Srba na ovim prostorima, posebno na prostorima zapadno od rijeke Drine, ali i na prostoru Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Metohije, Vojvodine i drugih oblasti.