latinica  ћирилица
01/08/2025 |  09:57 ⇒ 11:14 | Autor: sputniknews.com

Lavrov: Račak, Slovenija, Hrvatska… - objasnio kako je Zapad kršio principe utvrđene u 20. vijeku

Zapadne zemlje, počev od Njemačke, pogazile su princip nepovredivosti granica, što je predviđeno Helsinškim aktom, još 1990-ih godina kada su priznale nezavisnost Slovenije i Hrvatske, koje su jednostrano napustile Јugoslaviju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov (foto:EPA/SHAMIL ZHUMATOV/ POOL) -
Sergej Lavrov (foto:EPA/SHAMIL ZHUMATOV/ POOL)

- Posljednjih decenija sve češće svjedočimo kako zapadne države krše principe utvrđene u 20. vijeku - upozorio je šef ruske diplomatije u članku pod nazivom "Pola vijeka Helsinškog akta - očekivanja, stvarnost, perspektive" u Rosijskoj gazeti .

Kako je rekao, posebno treba pomenuti specijalne posmatračke misije OEBS-a.

- Podsjetimo se ružne uloge koju je jedna od ovih misija odigrala u kosovskom Račku 1999. godine", piše Lavrov.

Grupa inspektora stigla je na mjesto gdje su pronađena beživotna tijela, podsjeća Lavrov, a šef misije, američki državljanin, odmah je, bez ikakve istrage, "objavio navodni čin genocida koji je počinila jugoslovenska vojska".

Lavrov pritom ističe da nije bilo u njegovim ovlašćenjima da izvodi takve zaključke.

- Naknadno je pouzdano utvrđeno da su ubijeni u Račku bili militanti takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, namjerno obučeni u civilnu odeću - ističe ruski ministar.

Međutim, nastavlja on, "insceniran čin, koji je orkestrirala misija OEBS-a", iskorišćen je kao izgovor za nezakonitu upotrebu sile i razaranje Јugoslavije, države članice Organizacije.

- Ovo je otvorilo put za kasnije nasilno odvajanje Kosova od Srbije 2008. godine - bez referenduma, uz kršenje Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN i princip nepovredivosti granica utvrđen u Završnom aktu iz Helsinkija - zaključio je ruski ministar.

Lavrov je naveo da zapadne države "ili okreću stvari u svoju korist ili uopšte ne poštuju druge principe OEBS-a".

Ukazao je da su zemlje članice NATO-a i EU poštovanje principa Helsinškog akta smatrale teretom, ali da su istovremeno primoravale druge da ih selektivno sprovode, kako je naveo, "u mjeri u kojoj je to odgovaralo interesima Zapada".

Lavrov je istakao da je u te svrhe žrtvovano i pravilo konsenzusa.

Helsinški akt (Završni akt Konferencije o bezbjednosti i saradnji u Evropi) potpisan je 1. avgusta 1975. godine.

Upravo je taj dokument postao osnova za stvaranje OEBS-a.