latinica  ћирилица
08/08/2025 |  07:28 ⇒ 07:31 | Autor: TANЈUG

Vulkan Ključevskoj izbacuje pepeo na visinu do 10 kilometara

Vulkan Ključevskoj na Kamčatki izbacio je jutros stub pepela na visinu od 10 kilometara, objavio je Institut za vulkanologiju i seizmologiju Dalekoistočnog ogranka Ruske akademije nauka na svom Telegram kanalu.
Vulkan Ključevskoj (Foto: EPA/YURY DEMYANCHUK) -
Vulkan Ključevskoj (Foto: EPA/YURY DEMYANCHUK)

- Vrh vulkana nastavlja da eruptira. Prema satelitskim podacima, emisije pepela dostigle su visinu od 9 do 10 kilometara iznad nivoa mora, a oblak pepela se proteže 515 kilometara jugoistočno od vulkana. Tokovi lave i emisije pepela nastavljaju da teku iz kratera na vrhu vulkana - navodi se u izvještaju, prenosi Interfaks.

Napominje se i da emisije pepela na na vulkanu Ključevskoj do visine od 15 kilometara mogu uslijediti u bilo kom trenutku i da takav nastavak aktivnosti može uticati na međunarodne i domaće letove, navodi agencija.

Ranije je kamčatska filijala Јedinstvene geofizičke službe Ruske akademije nauka saopštila da se očekuje intenziviranje erupcije vulkana Ključevskoj u narednim danima.

Ključevskoj je aktivni vulkan na istoku Kamčatke, visine 4.850 metara. Nalazi se 360 kilometara od Petropavlovska Kamčatskog i najviši je aktivni vulkan u Evroaziji, a ima pravilan oblik kupa sa kraterom na vrhu prečnika oko 700 metara.

Trenutno na Kamčatki postoji sedam aktivnih vulkana.

Vulkan je počeo da eruptira u noći 31. jula nakon snažnog zemljotresa magnitude od 8,8 stepeni Rihterove skale, a njegova erupcija je sve jača.