

Svjetske cijene hrane u julu na najvišem nivou od 2023, poskupjeli meso i biljna ulja

Vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za jul iznosi 130,1 poen, što je porast za 1,6 odsto u odnosu na prethodni mjesec, navodi FAO.
Indeks koji mjeri cijene mesa porastao je za 1,2 odsto na novi rekord od 127,3 poena, podstaknut višim cijenama govedine i ovčetine, uz blagi rast cijena živinskog mesa.
Pored toga, indeks cijena biljnih ulja je skočio čak za 7,1 odsto na trogodišnji maksimum od 166,8 poena, vođen značajnim rastom cijena palminog, sojinog i suncokretovog ulja, što je nadmašilo pad cijena ulja repice.
U ostalim kategorijama su zabilježeni manji padovi.
Indeks cijena žitarica je pao za 0,8 odsto na 106,5 poena, indikator koji prati cijene šećera za 0,2 odsto na 103,3 poena, a indeks mliječnih proizvoda za 0,1 odsto na 155,3 poena.
Ukupna vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za jul porasla je za 7,6 odsto međugodišnje, ali je istovremeno za 18,8 odsto manja u odnosu na vrhunac iz marta 2022. godine, dodaje se u izvještaju na veb stranici FAO.