latinica  ћирилица
08/08/2025 |  12:34 ⇒ 12:37 | Autor: SRNA

Vučić: Srpska može da računa na podršku Srbije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Republika Srpska uvijek može da računa na podršku Srbije koja će i dalje ukazivati na svako nepoštovanje prava ili Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Aleksandar Vučić (foto:TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg) -
Aleksandar Vučić (foto:TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg)

- Naše je da ukazujemo na pravo, na nepoštovanje prava, na poštovanje i nepoštovanje Dejtonskog sporazuma. Na taj način i po tom pitanju Republika Srpska uvijek može da računa na podršku Srbije. Ta pozicija Srbije se neće mijenjati - rekao je Vučić novinarima u Palati Srbija.

Vučić je istakao da Srbija razumije kompleksnost složenost situacije, da postoji bezbroj problema, ali da se nada da će stvari biti rješavane mirnim putem i da će regionalna stabilnost biti očuvana u potpunosti.

- Volio bih da su neki u međunarodnoj zajednici bolje razumjeli potrebu razgovora i dijaloga, a ne donošenje prekih odluka, a od onih u Sarajevu nisam ništa bolje ni očekivao. To će biti cilj Srbije u narednom periodu - naveo je Vučić.

Povodom odnosa Srbije sa SAD i sastanaka zvaničnika dvije države, Vučić je istakao da je za Beograd važno da ima vrlo dobre odnose sa Vašingtonom, te da će se truditi da ih razvije i unapređuje, iako to nije uvijek jednostavno.

- Srbija je mala zemlja, a Amerika ima svoje interese koji nisu usklađeni barem po jednom pitanju. Razgovaramo i oko tarifa i carina i vjerujem da ćemo u narednom periodu doći na dnevni red u Vašintonu i da ćemo i taj mali problem sa carinama uspjeti da riješimo - izjavio je Vučić.

On je dodao da će izbori u Srbiji biti prije ustavnog i zakonskog roka i da će odluku o tome donijeti nadležna institucija.

Vučić je u Palati Srbija primio srpsku djecu iz dijaspore i regiona, učesnike kampa "Srbija te zove 2025".