latinica  ћирилица
12/08/2025 |  07:18 | Autor: Agencije

Zbog visokih carina Švajcarska odustaje od američkih F-35

Trampova odluka da Švajcarskoj odreže ogromnu carinu od 39 odsto dovela je do preispitivanja da li kupiti američki mlazni lovac.
Američki borbeni avion (Foto: EPA/JIM HOLLANDER, ilustracija) -
Američki borbeni avion (Foto: EPA/JIM HOLLANDER, ilustracija)

Narudžbina za 36 aviona F-35 mogla bi da postane žrtva trgovinskog rata Donalda Trampa i Švajcarske, budući da političko protivljenje sporazumu o odbrani vrijednom više milijardi franaka raste u Bernu.

Negativne reakcije uslijedile su nakon odluke američkog predsjednika da pogodi švajcarski izvoz carinom od 39 odsto - najvišom za bilo koju razvijenu zemlju i više nego dvostruko višom od EU. Planirano je da avioni "Lokid Martina" F-35 budu isporučeni švajcarskom vazduhoplovstvu između 2027. i 2030. godine.

Švajcarska se 2021. godine opredjelila za F-35 umjesto francuskih "rafala", što je navodno uznemirilo francuskog predsjednika Emanuela Makrona. Na domaćem planu, projekat od šest milijardi franaka je prošao samo na referendumu sa 50,1 odsto podrške, što je tijesna razlika za veliku vojnu nabavku.

Onda su stigle loše vijesti.

Prošlog mjeseca, Vašington je obavijestio Bern da bi avion mogao da košta milijardu franaka više nego što se očekivalo. I za razliku od drugih evropskih sporazuma sa fiksnom cijenom, okvir američke prodaje vojne opreme inostranstvu ne nudi garancije cijena.

- SAD garantuju samo da kupci poput Švajcarske plaćaju iste uslove kao i američka vojska  Ali te cijene i dalje mogu da porastu posebno sada kada su komponente uvezene u SAD pogođene carinama - rekao je "Politiku" Baltazar Gletli, poslanik švajcarskih Zelenih.

Švajcarska stranka Zelenih podnijela je ranije ove godine zvanični prijedlog parlamentu za otkazivanje porudžbine F-35. U prijedlogu, koji je Gletli podnio u martu, tvrdi se da su Sjedinjene Države postale nepouzdan bezbjednosni partner i da bi Švajcarska umjesto toga trebalo da razmotri "suverenu alternativu" u skladu sa evropskim partnerima.

- Lovci F-35 sada su ponovo postali političko pitanje - rekao je švajcarskim medijima Hans-Peter Portman, liberalni poslanik iz iste stranke kao i predsednica Karin Keler-Suter.

Dodaje da u trenutnoj situaciji, ne mogu jednostavno nastaviti kao da se ništa nije dogodilo.

- Ili ćemo prihvatiti gubitak i raskinuti ugovor, ili ćemo samo preuzeti ono što smo već platili, zaustaviti slijedeće tranše isporuke iz SAD i popuniti naše odbrambene praznine kupovinom iz Evrope. Ovo sada treba pažljivo ispitati - dodao je Portman.

Za sada, vlada ne mijenja kurs.

- Savezni savjet je više puta potvrdio da ostaje pri F-35. Da to nismo uradili, ne bismo imali protivvazdušnu odbranu - rekla je Keler-Sater.

Ali carine mogu da promijene to mišljenje.

Izvor: RT Balkan