latinica  ћирилица
21/08/2025 |  08:11 | Autor: SRNA

Rubio danas sa evropskim i ukrajinskim zvaničnicima o garancijama Kijevu

Državni sekretar SAD Marko Rubio sastaće se danas sa savjetnicima za državnu bezbjednost iz Ukrajine i nekoliko evropskih zemalja kako bi sa njima razgovarao o bezbjednosnim garancijama za Kijev, javio je list "Njujork tajms".
Marko Rubio (foto: EPA/AARON SCHWARTZ) -
Marko Rubio (foto: EPA/AARON SCHWARTZ)

U izvještaju se navodi da bi garancije mogle da uključuju obećanje za podršku iz vazduha za evropske operacije ili obavještajnu pomoć Vašingtona u misijama u Ukrajini, kao i razmještanje snaga u Crnom moru.

Prema pisanju "Njujork tajmsa", strane bi tokom sastanka mogle da odluče kako da osiguraju bezbjednosne garancije sa pravne strane i da li će im biti potrebno odobrenje Kongresa SAD.

"Vol strit džurnal" objavio je u ponedjeljak, 18. avgusta, da će Rubio, koji je i savjetnik za državnu bezbjednost SAD, predvoditi grupu koja će da sastavi bezbjednosne garancije za Ukrajinu.