latinica  ћирилица
21/08/2025 |  09:01 ⇒ 11:18 | Autor: SRNA

Branković: Referendum dokazuje da se Srpska lavovski bori

Bivši diplomata Branko Branković ocijenio je za Srnu da najavljeni referendum u Republici Srpskoj o odlukama Suda BiH i samozvanog visokog predstavnika u BiH pokazuje odlučnost rukovodstva Srpske da se lavovski bori za stopostotnu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Zastave Srpske - Foto: RTRS
Zastave SrpskeFoto: RTRS

Branković smatra da je u najnovijoj krizi u BiH najvažnije da Republika Srpska i dalje najčvršće brani stav da Dejtonski mirovni sporazum mora da se primjenjuje u potpunosti.

- Suština je da se insistira na tome da Dejton ne sme i ne može da se krši, jer to, ukoliko se dozvoli, vodi haosu u BiH - rekao je Branković.

On je istakao da Republika Srpska ne dozvoljava da se Dejtonski sporazum ruši i s pravom postavlja veliki znak pitanja o legalnosti svega što se u Sarajevu odlučuje, tim prije što se to radi na inicijativu samozvanog visokog predstavnika koji potpuno neovlašćeno sjedi u Sarajevu, jer ga nije prihvatio Savjet bezbjednosti UN.

Komentarišući trenutnu situaciju u BiH, Branković kaže da mora da se sagleda šira slika, jer u svemu što se događa u Evropi prvenstveno treba imati na umu odnose Rusije i SAD na rješavanju pitanja Ukrajine.

On je naglasio da pojedine evropske zemlje ne znaju šta da rade od bijesa i nezadovoljstva što njih niko ništa ne pita, pa na razne načine "pokušavaju da pokažu da su neko".

- Svi oni koji to rade i pokušavaju sada da naprave haos u BiH. Nažalost, oni niti pitaju, niti shvataju ni Srbe, ni Hrvate, ni muslimane - rekao je Branković.

On je istakao da je narodima u BiH preko glave rata, sukoba i stradanja.

- Međutim, za to društvo "lako ćemo" iz Evrope, koje hoće sebi da nađe neka politička utočišta, uopšte nije briga. Mislim da je zato najvažnije da svi narodi u BiH ne dozvole ovom takozvanom šefu, Nemcu /Kristijanu Šmitu/ da komanduje paradom - naveo je Branković.