latinica  ћирилица
24/08/2025 |  15:06 | Autor: SRNA

Umičević: Građani će na referendumu pokazati da ne žele tutore

Senator Republike Srpske Marinko Umičević rekao je i da će građani na predstojećem referendumu pokazati da ne žele tutore i ne dozvoljavaju da im neko otme Republiku Srpsku.
Marinko Umičević - Foto: RTRS
Marinko UmičevićFoto: RTRS

Umičević je izrazio uvjerenje da pristalice opozicije neće slušati lidere opozicionih stranaka koji su se, kako kaže, distancirali od ove situacije.

- Oni kao lešinari čekaju priliku, jer ne mogu legalnim putem da zasjednu na vlast. Za patriote znam da su sigurno za Republiku Srpsku - rekao je Umičević.

On je poručio da građani ne smiju dozvoliti da se urušavaju institucije Srpske, niti napada predsjednik Srpske Milorad Dodik koji je samo radio svoj posao.

Umičević je ukazao da bi predsjednik Dodik bio krivično odgovoran da nije potpisao ukaz o proglašenju zakona koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, te da neustavno Tužilaštvo BiH vrši klasičan politički progon nad njim.

On kaže da je uvjeren da će građani na referendumu pokazati da nije uzalud palo 30.000 života za odbranu Republike Srpske, dodajući da u njihovim genima ima Petra Kočića i da će na referendumsko pitanje jednoglasno reći "ne".

Umičević poručio da Dodik, koji je i predsjednik Senata Republike Srpske, ima apsolutnu podršku senatora.

- Ovo je jedna od najtežih situacija u kojoj se Republika Srpska našla od osnivanja. Siugran sam da senatori imaju svoje prijedloge rješenja i stojimo na raspolaganju - rekao je Umičević.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 22. avgusta odluku o raspisivanju referenduma povodom presude neustavnog Suda BiH predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i odluke Centralne izborne komisije BiH o prestanku mandata predsjedniku Dodiku, te odredila da će referendum biti održan 25. oktobra.

Referendumsko pitanje glasi: "Da li prihvatate odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita i presude neustavnog Suda BiH izrečene protiv predsjednika Republike Srpske, kao i odluku CIK-a o oduzimanju mandata predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku?".