

Vijeće naroda instrument u "rukama" sarajevskih stranaka za blokade Srpske (VIDEO)

Umjesto zaštite konstitutivnih naroda, Vijeće naroda postao je instrument za blokade u "rukama" sarajevskih stranaka. Od osnivanja 2003-će, 177 puta je pokrenulo mehanizam zaštite vitalnog, nacionalnog interesa. Veto su uglavnom koristili Bošnjaci, rjeđe Klub Hrvata. U velikom procentu Ustavni sud Srpske odbacio je njihove zahtjeve.
- Od 177 zahtjeva za pokretanje veta , Ustavni sud Republike Srpske prihvatio opravdanih 10 i išao u meritum odlučavanja. Zloupotrebe instituta Vijeća naroda Republike Srpske i pokretanje postupaka zaptite vitalnog interesa koji je preko 90 odsto ocijenjen kao neosnovan - navela je Srebrenka Golić, predsjednik Vijeća naroda Republike Srpske , delegeat u Klubu Bošnjaka.
Smetao je Bošnjacima Zakon o referendumu, uvođenje pomoćnog sastava policije, nisu im po volji izmjene Izbornog i Zakona o himni, grbu i zastavi, kriminalizacija klevete. Priznaju da često koriste veto, ali kako kažu ne zloupotrebljavaju taj mehanizam.
- Nažalost Bošnjaci u Republici Srpskoj su prisiljeni na to jer nemaju drugu mehanizma, nemamo evo vidite i sami da se često donose zakone koji su općeniti protiv BiH i Bošnjaka - smatra Alija Tabaković predsjedavajući Kluba Biošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda postao je platforma za ostvarivanje političkih ciljeva Sarajeva , što je za Srpsku signal da se ta institucija reorganizuje, a Ustav po tom pitanju promijeni.
- Tiha instrukcija, da se stvaraju problemi gdje problema nema. Јedan zaista neprijatan nekoraktan momenat gdje je na jednoj sjednici Vijeća naroda stigao akt iz Kluba Bošnjaka u kome je ime Republika Srpska napisano malim slovom na 10 mjesta - kaže Ognjen Žmirić delegat u Klubu Srba u Vijeću naroda Republike Srpske.
Smatra da to nije slučajnost.
- Ne mogu stvari koje nemaju veze sa duhovnim političkim životom Bošnjaka i ne mogu stvari koje su vezane za druge narode Srbe, njegovu vjeru, običaja , zastave da budu vitalni interes Bošnjaka. Sve su to često zloupotrijebili i poslali nam poruku da trebamo da mijenjamo Ustav - poručuje Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Srebrenka Golić saglasna je da treba redefinisati nadležnosti Vijeća naroda u novom Ustavu. I podsjeća da je nakon intervencije Kristijana Šmita 2023.godine iz Ustava Federacije izbrisana alineja koja definiše da su 2/3 delegata u Klubu dovoljne za nacionalni veto. Ta alineja ostala je u Ustavu Srpske i pravi probleme.
- Problem de fakto leži u ovoj zadnjoj alineji koja je omogućila da se na sve i svašta može pokrenuti mehanizam zaštite vitalnog, nacionalnog interasa a to je bila vjerovatno i smetnja u Ustavu Federacije koju je Šmit izvbrisao tu odredbu a kod nas je ostala a bile su identične - dodala je Golićeva.
Vijeće naroda nije dejtonska kategorija, nametnuta je u Ustav Republike Srpske odlukama visokog predstavnika Volfganga Petriča. U martu ove godine Narodna skupština usvojila je Nacrt novog ustava u kome između ostalog nema Vijeća naroda. Procedura usvajanja novog ustava je nastavljena.