

Prosječna godina za voćare u Potkozarju

Trenutna berba jabuka mnogima predstavlja posljednju šansu da barem djelimično poprave bilans.
- Najviše su podbacile koštičave voćne vrste, prije svega šljiva i trešnja dok su jabučaste koštičave vrste na zadovoljavajućem nivou - rekao je Dražen Čekić iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, Područna jedinica Gradiška.
Struka poručuje da spas nije u čekanju bolje godine, već u planiranim promjenama. Preporuka je jasna – stari sortiment zamijeniti novim, otpornijim sortama koje mogu podnijeti klimatske oscilacije i zadovoljiti zahtjeve tržišta. Da je promjena neophodna, shvatio je i voćar Zvjezdan Panić. On je odlučio da dio zasada jabuke zamijeni novom sortom šljive.
- Јa sam bio voćar koji je isto tako počupao jedan zasad od dva hektara jabuke i evo sad mi preporuke daju da se posadi jedna crvena ranka šljiva kao dobra za rakiju - kaže Zvjezdan Panić, voćar iz Gornjih Podgradaca.
Proces zamjene sortimenta prepoznalo je i resorno ministarstvo. Pored brojnih mjera podrške i redovnih podsticaja, proizvođačima su omogućili i besplatnu nabavku sadnica novih sorti.
- Sto hiljada sadnica besplatno za sve one voćare koji žele i ispunjvaju uslove mogu da podignu nove zasade znači uz pomoć ministarstva a evo imamo i za protivgradnu mrežu 70 posto što u regionu to nema - kaže Dragoje Dojčinović,predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.
Iako ova godina neće ostati upamćena po dobrom rodu, spremnost proizvođača da prate savjete struke, ali i institucionalna podrška, daju optimizam da će voćarstvo i dalje biti stub poljoprivredne proizvodnje gradiškog potkozarja kraja.