latinica  ћирилица
18/09/2025 |  11:07 ⇒ 11:10 | Autor: TANЈUG

Njemačka ekonomija oslabila u većini saveznih država u drugom kvartalu 2025.

Privredna aktivnost u drugom kvartalu 2025. pala je u čak 14 od 16 njemačkih saveznih država u odnosu na prethodni kvartal, pokazali su danas objavljeni proračuni Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Berlin (foto: EPA/OMER MESSINGER - ilustracija) -
Berlin (foto: EPA/OMER MESSINGER - ilustracija)

Najveći kvartalni pad zabilježen je u Saksoniji-Anhaltu, za 1,1 odsto, zatim u Donjoj Saksoniji 0,7 odsto i Bremenu 0,5 odsto.

Nesigurnost zbog američke carinske politike na početku godine navela je mnoge firme da unaprijed obave nabavke u prvom kvartalu 2025, što je ostavilo prazninu u drugom tromjesečju, prokomentarisao je ekspert minhenskog inistituta Robert Leman.

Monoge najave i odlaganja carina pogodila su različite sektore - od hemijske industrije, preko automobilske proizvodnje, do mašinske industrije, u kojima je američko tržište od posebnog značaja.

Očekivanja investitora povodom ekonomske situacije u Njemačkoj su porasla znatno iznad prognoza, ali aktuelna situacija je i dalje loša, pokazuju najnoviji rezultati ankete Lajbnicovog centra za evropska ekonomska istraživanja iz Manhajma za septembar.

Finansijski stručnjaci su oprezni optimisti i indikator se stabilizovao, ali rizici su još uvijek značajni zbog neizvjesnosti oko američke carinske politike i njemačkog jesenjeg reformskog ciklusa, prokomentarisao je predsjednik ovog centra Ahim Vambah.