latinica  ћирилица
18/09/2025 |  15:14 ⇒ 17:07 | Autor: RTRS

U Banjaluci proizvedena autohtona sorta glamočkog krompira iz epruvete - u korak sa svjetskim naučnim postignućima (VIDEO)

U laboratoriji Instituta za genetičke resurse Univerziteta u Banjaluci proizvedena autohtona sorta glamočkog krompira iz epruvete - vijest koja je odjeknula u javnosti.
Krompir - Foto: RTRS
KrompirFoto: RTRS

Ovo je prvi put u BiH da je krompir proizveden na ovakav način.

Institut za genetičke resurse osim očuvanja i konzervacije biljnih i životinjskih gena, posebnu pažnju posvećuje razmnožavanju biljaka vegetativnim putem.

Istraživački tim, koji je realizovao projekat, čine šef invitro laboratorije Mirela Kajkut Zeljković, sa saradnicima Sonjom Umićević i Davidom Ducanovićem.

Primjenjena biotehnološka metoda mikropropagacije nije nova -u svijetu se primjenjuje , ističu u Institutu.

Kažu da idu u korak sa svjetskim naučnim postignućima, što ovaj posljednji i potvrđuje.

Podsjećamo, krompir je prije više do dva vijeka u Srbiju donio književnik, prevodilac, prosvetitelj Dositej Obradović i sigurni smo da bi uspjeh naučnika Univerziteta u Banjaluci i njega obradovao.