

Anto Drobnjak za RTRS o "najvećem biseru" crnogorskog fudbala: Adžić spreman za najveća dijela, Vučinić zaslužuje šansu (VIDEO)

- Ima to nešto, što nemaju mnogi igrači. Ogroman talenat i ono što je bitno, zna šta hoće. Iako ima 19 godina, Vasilije igra i razmišlja kao da ima 30. Dobar je sa loptom, ima izavredan slobodan udarac, brz je, ima taj sjajan trk poslije tri-četiri metra ubrzanja. Samo da nastavi da se pravilno razvija. Fudbal je varljiv u tim godinama. Nadam se da neće biti zaboravljeno ovo što je učinio protiv Intera. On mora da dobija više minuta, mora da igra - kaže Drobnjak.
Adžić je debitovao za Budućnost u avgustu 2022. sa 16 godina, protiv Arsenala iz Tivta i odmah je postigao gol. Tada je sportski direktor "plavo-bijelih" iz Podgorice bio upravo Drobnjak.
- U svom debiju za Budućnost, lobovao je golmana sa aut linije. Ima taj "fudbalski bezobrazluk". Odmah sam mu dao da potpiše profesionalni ugovor. Sjećam se da je puno trenirao, dva - tri puta dnevno. Moram da kažem da je izuzetno vaspitano dijete, iz fine porodice. Teško je na početku karijere prognozirati dokle će stići, ali posjeduje nešto što ga izdvaja u poređenju sa generacijom - ističe Drobnjak.
A čini se da Crna Gora poslije duže vremena, konačno ima ima generaciju za velika djela. Adžić, Vukotić, Bulatović, Kostić, Tomašević, samo su neka od imena fudbalera, od kojih u Crnoj Gori očekuju da će ih odvesti na jedno veliko takmičenje.
- Ti igrači su rođeni 2006. godine, u novoj eri crnogorskog fudbala sigurno najtalentovanija generacija. Adžić, Bulatović, Tomašević i Kostić već su našli put za svoju budućnost. Oni su svi dobili ugovore dok sam ja bio direktor, što znači da je prepoznat njihov talenat. Osam ili devet igrača Budućnosti igralo je za omladinsku reprezentaciju Crne Gore na istorijskom Evropskom prvenstvu. To je prva selekcija koja je kvaklifikovala za jedno veliko takmičenje od kako je nezavisna Crna Gora - ističe Drobnjak.
Većina njih prošli su školu FK Budućnost, koja je i dalje na cijeni u najjačim evropskim ligama. Andrija Bulatović je već debitovao na Lens dok je Bodin Tomašević završio Bolonji.
- Bulatović je otišao u Lens na moju preporuku, za dva miliona evra. Njegov napredak u svega godinu dana je bio ogroman. U Lensu su ga "skautirali" dvije nedjelje, a onda su me nazvali i zahvalili se, jer su vidjeli da je dobar igrač. Ostalo su završili klubovi i menadžeri. Igrom slučaja on je dijete od moga brata od tetke. Familija mi je, ali nije tu bilo protekcije. Nedavno je i debitovao za Lens, što me raduje i nadam se da će napraviti veliku karijeru. Što se tiče Tomaševića, njemu treba utakmica. Igra za drugi tim Bolonje, ali je prošli vikend bio na klupi prve ekipe u Seriji A. Takođe, ogroman talenat, igra na poziciji štopera. Bogdan Kostić je još mlađi od njih. Prelazak u Partizan je bio sjajan potez, igra i daje golove. Јedino što mislim da je Budućnost pogriješila što ga je pustila za male pare - dodaje Drobnjak.
"Zvijezda" prelaznog roka u Italiji, ovog ljeta, bio je i Nikola Krstović. Na kraju je završio u Atalanti, klub iz Bergama je platio Lećeu za njegov transfer 25 miliona evra.
- Taj mali je izuzetno uporan i mislim da će da uspije. On te neke nedostatke, a nema ih puno, nadomjesti borbenošću. Željan je golova, dokazivanja. Znam kako mu je sad. I ja sam u Bastiji za tri sezone dao preko 50 golova, a onda otišao u Lens, gdje se očekivalo da dajem još više. Ne brinem za njega, kad je mogao da u "malom" Lećeu daje golove, onda će sigurno da trese protivničke mreže i u Bergamu. On ima taj kvalitet, pravi je golgeter. Nije od onih igrača koji trče, driblaju, ali ima tu "silinu" da se tako izrazim. Dobar je u šesnaestercu, traži loptu, dobre se gradi i mislim da ako ekipa bude igrala za njega, nadmašiće učinak iz Lećea, veoma brzo - ističe Drobnjak.
Krstović bi trebalo da bude jedan od aduta novog selektora Crne Gore, Mirka Vučinića, igračke legende "sokolova". Odlazak Roberta Prosinečkog je donekle bio i očekivan zbog slabih rezultata i igara, ali je šansa Vučiniću iznenađenje, iako je bio u stručnom štabu reprezentacije.
- Mirko je tu par godina kao pomoćnik. Zna dobro kakva je situacija u timu. Po meni, on je bolje riješenje nego da su sada zvali nekog ko ne poznaje ekipu i kvalitete igrača u reprezentaciji. Ne znam samo hoće li Mirko biti trajno riješenje ili neko prelazno do kraja godine. Želim mu puno sreće, bio je sjajan igrač. Zaslužio je šansu, bez obzira što nema iskustva. Trebaće mu vremena da sve to uklopi. Možda ne bi bilo loše da se oformi neki stručni tim, da mu pomogne , da zajedničkim snagama naprave jednu novu ekipu, od ovih mlađih igrača uz nekoliko iskusnijih, kako bi spremno dočekali naredne kvalifikacije za Euro - kaže Drobnjak.
Crna Gora je najbolje rezultate imala sa Zoranom Filipovićem i Zlatkom Kranjčarom. Igrala je u baražu za Euro 2012. što je do danas najbolji rezultat. Drobnjak je u to vrijeme bio dio stručnog štaba. Nakon toga, Crnogorci više nisu bili blizu plasmana na neko veliko takmičenje.
- Već je toliko selektora prošlo i niko nije uspio da se plasira na neko prvenstvo. Suditi Prosinečkom koji je radio koliko je mogao, šta znam. Mnogi su mu zamjerili što nije podmladio selekciju. Tu je mnogo igrača već par godina koji nisu ništa napravili u reprezentaciji. Utakmica sa Turskom u Nikšiću, gdje smo ih dobili, pokazala je da ti "novi klinci" o kojima smo pričali imaju kvalitet. Izgubili smo još jedan ciklus i mislim da u ovom momentu ima mjesta za pet-šet igrača koji treba da se uklope. Јavnost je razočarana, svaki put se krene dobro ali kad dođu one najvažnije utakmice, mi izgubimo. Nije lako zemlji sa 500-600 hiljada stanovnika da ode na neko veliko takmičenje, ali imamo puno talenata i uz malo sreće možemo barem do Evropskog prvenstva - ističe Drobnjak.
Nešto stariji ljubitelji fudbala pamte Antu Drobnjaka kao vrsnog centarfora, rasnog golgetera koji je na različite načine postizao golove. U Crvenu zvezdu je iz Budućnosti došao 1992. godine, poslije odlaska Darka Pančeva i za kratko vrijeme postao miljenik "sjevera". Na 64 utakmice postigao je 39 golova.
- Pratim Zvezdu, naravno. Kad imam vremena odem na utakmice, ali više gledam na televiziji. Čujem se sa Terzom, u kontaktu smo. To je klub koji je u mom srcu, tako će biti dok sam živ. Šteta za Pafos, baš su loše igrali. Iskreno, mislim da bi Zvezda bolje prošla od Kiprana u Ligi šampiona. Dovela bi još kojeg igrača, pojačali bi se, ali šta bi sad, ostaje Liga Evrope i vjerujem da Zvezda može napraviti dobar rezultat.
U subotu će na stadionu u Humskoj biti odigran 177. vječiti derbi. Drobnjaka smo pitali kakav rezultat prognozira.
- Јa sam optimisti i mislim da Zvezda svojim iskustvom i kvalitetom ima prednost. Partizan je u naletu, ima mladu ekipu. Veće šanse dajem Zvezdi a pratiću i ova dva-tri momka iz Crne Gore što igraju za Partizan.
Drobnjak je za Zvezdu odigrao sedam "vječitih derbija", a naradije se sjeća revanša finala Kupa 1993., kada je golom glavom odveo meč u penale, gdje "crveno bijeli" kasnije stigli do trofeja.
- Partizan je bio jači, mi smo od 25 fudbalera imali 20 novih, poslije odlaska zlatne generacije iz Barija. Mojim golom smo stigli do penala i na kraju slavili - kaže Drobnjak.
Poslije odlaska iz Zvezde, Drobnjak gradio karijeru u Francuskoj. Tokom tri sezone u Bastiji, dao je preko 50 golova. To je bila najbolja preporuka za Lens. Sa ovom ekipom je 1998. godine postao šampion Francuske, kao najbolji strijelac kluba sa 14 golova. To, nažalost, nije bilo dovoljno da sa reprezentacijom Јugoslavije ode na Svjetsko prvenstvo u Francusku. Igrao je i u Јapanu, a karijeru je završio Martigu.
TRENER
- Završio sam pro licencu za trenera. Bio sam pomoćnik u reprezentaciji Crne Gore od 2011. do 2015. Poslije toga me sudbina odvukla da budem sportski direktor u Budućnosti i to u dva navrata. Možda bi bolje bilo da sam sticao negdje trenersko iskustvo. Mada, sportski direktor na ovim našim prostorima ima i ulogu trenera. Previše vremena sam provodio u svlačionici, na terenu i van njega. Vidjećemo, možda se uskoro posvetim i trenerskom poslu - zaključio je u razgovoru za RTRS , Anto Drobnjak.
Razgovarao: Aleksandar Kolunija