

Brčko: Nacrt Zakona o roditeljima njegovateljima ugledao svjetlo dana; Mali korak u rješavanju nagomilanih problema (VIDEO)

Smatraju ovo malim korakom u rješavanju nagomilanih problema, poput nepostojanja Centra za ranu intervenciju i specijalističkih zdravstvenih ustanova za liječenje i rehabilitaciju djece, pa i samog Instituta za medicinsko vještačenje koji bi trebao da utvrdi stepen invalidnosti djeteta.
Nepuna dva mjeseca od mirnog protesta roditelja djece s poteškoćama u razvoju, nacrt Zakona o roditeljima njegovateljima ugledao je svjetlo dana. Podrška nezaposlenom roditelju u brizi za dijete sa 100-odstotnim invaliditetom predviđa mjesečnu naknadu u visini 75 odsto prosječne plate iz prethodne godine, ili oko hiljadu maraka. Roditelji traže da taj iznos bude uvećan za doprinose i osiguranje.
- Ne da mi iz tog iznosa sebi uplaćujemo doprinose nego da to već bude uplaćeno, da mi dobijamo iznos prosječne plate u Brčko distriktu - kaže Emina Mehaković iz Brčkog.
Roditelji pod znak pitanja stavljaju i kriterijume za sticanje statusa njegovatelja. Prema kategorizaciji djece predviđenoj ovim zakonskim rješenjem, većina roditelja neće ostvariti to pravo.
- Moja dejvojčica ima F80 poremećaj govora i razumijevanja i disharmoničan razvoj. Mi smo šest godina u terapijama, privatnim, snosimo sve troškove bez refundacije i moja djevojčica ima pravo samo na dječiji doplatak - navodi Lejla Bahor iz Brčkog.
U koaliciji pacijentskih i udruženja osoba sa invaliditetom smatraju da je nacrt Zakona o roditeljima njegovateljima dobra osnova za dalji rad na poboljšanju statusa najranjivijih kategorija.
- Da ti roditelji imaju stvarno osigurana mjesečna primanja jer oni nisu u mogućnosti da traže dodatno zaposlenje, jedno od roditelja, zato što mora biti 24 sata uz svoje dijete da ga njeguje - smatra Đorđe Vuković Koalicija pacijentskih i udruženja osoba sa invaliditetom distrikta Brčko.
U budžetu distrikta za mjesečnu naknadu roditeljima njegovateljima rezervisano je milion maraka.
- Nadam se da će svi iskoristiti svoje pravo koji ostvaruju uslove, kako bismo mi imali već jednu bazu za sljedeću godinu - istakao je Zoran Bulatović šef Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge distrikta Brčko.
Prema predloženom zakonskom rješenju, roditelji njegovatelji imaće zdravstveno osiguranje na osnovu nezaposlenosti, ali i obavezu da sami uplaćuju penzijsko i invalidsko osiguranje.