

Bojić: Kampanja je kratka, ali poruke su jasne - SNSD neće dozvoliti urušavanje institucija Srpske (VIDEO)

Izborna kampanja zvanično počinje 8. novembra, a javnost već sada iskazuje veliko interesovanje za ovaj važan politički proces. O temama koje će obilježiti kampanju, političkoj strategiji SNSD-a, u Јutarnjem programu govorio je potpredsjednik SNSD-a i gradonačelnik Laktaša, Miroslav Bojić.
- Želim da naglasim da SNSD u početku nije donio odlučnu odluku da izađe na ove izbore. Međutim, donesena je odluka da Narodna skupština to razmotri, i cilj je bio da, ako sve stranke budu saglasne da se ne ide na izbore, SNSD takođe ne bi izašao na izbore. Opozicija je pokušala da iskoristi taj momenat, i tada je SNSD donio odluku da izađemo na izbore - podsjetio je Bojić.
Dodaje da je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik uputio upit svim gradskim i opštinskim odborima da se izjasne da li žele da učestvuju na izborima. Svi su se jednoglasno izjasnili da SNSD treba da izađe na izbore.
- Sa koalicionim partnerima očekujemo veliku pobjedu. Formirali smo izborni štab SNSD-a i donesena je odluka da naš minimalni rezultat na prijevremenim izborima bude najmanje identičan rezultat sa prethodnih izbora, što znači preko 300.000 glasova za našeg kandidata. Vjerujemo da taj cilj možemo i premašiti. Imamo ozbiljnog kandidata koji je obavljao visoke dužnosti, i u tom pravcu idemo - naglasio je Bojić.
Poručuje da rezultati sa lokalnih izbora jasno su pokazali kolika je snaga SNSD-a.
- Sa koalicionim partnerima imamo gradonačelnike i načelnike u više od 52 lokalne zajednice, što znači apsolutnu dominaciju. U BiH nema stranke sa takvom dominacijom, što govori da građani prepoznaju politike SNSD-a i želimo u tom pravcu da nastavimo. Izbori su potvrđeni, prijavili smo se, predložen je kandidat, svi koalicioni partneri podržavaju taj izbor, i u narednim danima slijede intenzivni sastanci sa koalicionim partnerima – idemo odlučno ka još jednoj izbornoj pobjedi - kaže Bojić.
Dodaje da mu je žao što je došlo do situacije da se održavaju vanredni izbori, ali da je važno da se zaustavi urušavanje institucija odlukama neizabranog stranca.
- Mi nećemo dozvoliti urušavanje institucija Republike Srpske i nastavićemo da vodimo odgovornu politiku kakvu građani od nas očekuju. Uvijek smo vodili fer i poštenu utakmicu, i ova kampanja će trajati samo 15 dana, počinje 8. novembra. Kampanja je prije svega prilika da dođemo do svakog čovjeka, do naših ljudi, da ih upoznamo sa dosadašnjim i budućim politikama. Želimo da se bavimo svim otvorenim pitanjima i problemima građana. Problemi građana su i naši problemi. SNSD je odgovorna stranka, proistekla iz odluka naroda, i u tom pravcu želimo da naša politika bude usmjerena – ne samo u ovoj kampanji, već i nakon nje, kada nastavimo sve započete poslove - naglasio je Bojić.
Dodaje da Vlada Republike Srpske sa novim predsjednikom Savom Minićem, pokazuje odlučnost i donosi novu energiju i mjere.
- Mi nastavljamo u tom pravcu i za nas su ovi izbori veoma ozbiljni – da dokažemo da možemo i dalje odgovorno da vodimo politiku - kaže Bojić.
Podsjeća da su svaki izbori jedna vrsta prekretnice, te da su ovo možda i najvažniji izbori u posljednjih 20 godina.
- Nakon ovih izbora mora biti jasno – ne možemo dozvoliti da međunarodna zajednica upravlja Republikom Srpskom. Republikom Srpskom upravljaju građani, oni postavljaju ljude za koje smatraju da će najuspješnije da vode Srpsku. Uvijek smo željeli dijalog koji se temelji na poštovanju Srpske, i ne možemo dozvoliti da bilo ko bude iznad Republike Srpske. Ovi izbori su bitni, a nakon njih, cilj nam je da nastavimo saradnju sa našim partnerima i prijateljima širom svijeta, da stvorimo ambijent u kome se u Srpskoj pita narod. Želimo da gradimo nova prijateljstva i time razvijamo Republiku Srpsku - jasan je Bojić.
O najavama da postoji mogućnost da se referendum održi istovremeno sa izborima, Bojić kaže da je takva odluka moguća.
- Moguće je da se održi i referendum istog dana kada se budu održavali prijevremeni izbori – da građani glasaju za dvije stvari: za Sinišu Karana kao kandidata i da kažu jedno veliko "ne" svim potezima visokog predstavnika - rekao je Bojić.
Ipak dodaje postoji veliki broj tehničkih pitanja koje treba na vrijeme riješiti.
- Što se tiče samog datuma, postoji veliki broj tehničkih pitanja koja treba na vrijeme riješiti i koja otežavaju donošenje određenih odluka Ustavnog suda Republike Srpske i Izborne komisije za sprovođenje referenduma, kao i način na koji će se izjasniti Vijeće naroda. Naš stav je da referendum treba da se održi istog dana, i nadamo se da nas tehničke procedure neće usporiti. Ne možemo 100 odsto potvrditi da će se održati tog datuma, ali smo spremni da sa narodom izađemo na referendum i pošaljemo jasnu poruku - zaključio je Bojić.