

Hospitalizovan Bašar Al Asad

Prema navodima Sirijske opservatorije za ljudska prava, koja se poziva na "privatni izvor", Asad je početkom nedjelje otpušten iz bolnice na periferiji Moskve.
Izvor tvrdi da je bivši predsjednik Sirije "bio otrovan" i da je cilj napada bio "da se kompromituje ruska vlada i optuži za saučesništvo" u njegovoj eventualnoj smrti. Dodaje se da mu je zdravstveno stanje sada "stabilno".
Posjete pod jakim mjerama obezbjeđenja
Kako se navodi, jedino je njegov brat Maher Asad dobio dozvolu da ga posjeti tokom boravka u bolnici, a posjeta se odvijala uz stroge mjere bezbjednosti.
Ruske vlasti do sada nisu davale komentare na ove optužbe, dok su raniji neprovjereni navodi sugerisali da je Asad završio u bolnici "u kritičnom stanju nakon trovanja".
Spor oko izručenja
Nova sirijska administracija od Moskve traži izručenje Asada, ali je Rusija odbila taj zahtjev.
Lično predsjednik Vladimir Putin, prema tim izvještajima, odobrio je azil Asadu, njegovim bližnjima i najbližim saradnicima.
Šezdesetogodišnji Asad se od dolaska u Rusiju nije pojavljivao u javnosti, a pretpostavlja se da je pod zaštitom ruskih obavještajnih struktura.
Za sada nema nezavisnih potvrda da je zaista bio otrovan.
U ranijem periodu, dok je boravio u Rusiji manje od mjesec dana, pojavila se tvrdnja da se požalio obezbjeđenju na slabost i probleme s disanjem, ali ta informacija nikada nije potvrđena, prenosi "24Sedam".