latinica  ћирилица
06/10/2025 |  18:12 | Autor: RTRS

Slikaru Edinu Numankadiću uručena nagrada TermagArt festivala 2025.

Olimpijska planina Јahorina bila je domaćin umjetnicima iz cijelog regiona u okviru TermagArt festival 2025. Festival je organizovao međunarodni rezidencijalni program, u okviru kojeg umjetnici iz četiri zemlje boravili na Јahorini i inspirisani planinskim ambijentom, stvarali umjetnička djela prezentovana na završnoj izložbi u hotelu "Termag".
Marko Kusmuk, Edin Numankadić i Milica Zorić - Foto: Ustupljena fotografija
Marko Kusmuk, Edin Numankadić i Milica ZorićFoto: Ustupljena fotografija

Učesnici ovogodišnjeg saziva bili su: Sara Nikolić, Veljko Valjarević, Јoškin Šiljan, Јana Stojanović, Mirza Smajlović, Edin Numankadić, Biserka Petrović, Hrvoje Marko Peruzović, Natalija Miladinović, te Marko Kusmuk koji je ujedno art direktor festivala.

- Ideja Termag Art Festivala nastala je iz želje da se Јahorina predstavi ne samo kao sportski i turistički centar, već i kao mesto kulturnog susreta. Ove godine - kroz bogati rezidencijalni program koji obuhvata pozorišne predstave, izložbe, muzičke večeri i gastronomske događaje, uspeli smo da izgradimo ambicioznu platformu koja povezuje različite discipline i ljude. Vidimo veliki potencijal za rast u jačanju međunarodne saradnje i razvoju programa koji bi nadmašio okvire sezonskog perioda i postao trajna scena za kreativnu razmenu i dijalog između umetnosti, prirode i zajednice - rekao je Marko Kusmuke nakon predstavljanja umjetnika i radova na završnoj izložbi festivala.

Uglednom sarajevskom slikaru Edinu Numankadiću je u sklopu ceremonije zatvaranja festival uručena nagrada "Umjetnik godine" kao priznanje za njegov opus i doprinos razvoju likovne umjetnosti.

U sklopu festivala otvorena je izložba Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi "Tragovi i susreti", održano predavanje kustoskinje Milice Zorić na temu "Reinventirati prirodu - umjetničke vizije Alberta Giacomettija a festival je otvorila predstava beogradskog Ateljea 212, ART, u kojoj igraju poznati glumci Svetozar Cvetković, Tihomir Stanić i Branislav Zeremski.