

Višković: EIB smanjila učešće u finansiranju prije tri godine

- EIB je, još dok sam bio na poziciji predsjednika Vlade Republike Srpske, obavještavala republičke institucije i javna preduzeća da će smanjiti svoje učešće u finansiranju projekata, dok se, kako su oni govorili "ne riješi politička situacija u BiH". Јoš u februaru 2022. godine, kada je na čelu ovog preduzeća bio gospodin Dušan Topić, EIB je nagovijestila da, na neki način, zaustavljaju svoje učešće u nekim projektima, čija se realizacija odvijala na području Republike Srpske. Zbog toga je ovo preduzeće moralo da obustavi određene aktivnosti u sprovođenju tenderske procedure - istakao je Višković, dodavši da ta odluka EIB nema apsolutno nikakve veze s njegovim imenovanjem.
On je dodao da takvi spinovi samo nanose štetu preduzeću, svim zaposlenima i Republici Srpskoj u cjelini.
- Ti spinovi su naručeni iz ovog javnog preduzeća, govorim to javno, jer imam sve informacije o tome, nisam neobavješten, kako neki misle, ali naprosto nekada neću da reagujem i time dajem na značaju nekim pojedincima. Ponavljam, to su gnusne laži i neistine, nemaju nikakve veze sa mnom personalno, već su povezane sa ukupnom situacijom u BiH - naglasio je Višković, dodavši da je Republika Srpska živjela i preživjela i bez pomoći, te da je takva odluka EIB, na neki način, u tom momemtu i opredjelilo Srpsku da se okrene nekim drugim finansijerima i izvođačima, jer su poslije toga počele da dolaze kineske kompanije.
Višković je apelovao na sve da da prestanu sa iznošenjem spekulacija, jer one, ponovio je, nanose štetu javnom preduzeću i Republici Srpskoj, te na neki način odvraćaju potencijalne investitore i ljude koji bi sarađivali sa Republikom Srpskom.