latinica  ћирилица
23/10/2025 |  07:31 | Autor: RTS

Zvezda u Bragi traži prvu pobjedu u Ligi Evrope

Fudbaleri Crvene zvezde gostuju kod Brage u trećem kolu prve faze Lige Evrope. Utakmica počinje u 18.45 časova.
FK Crvena zvezda - Porto (foto: EPA/JOSE COELHO) -
FK Crvena zvezda - Porto (foto: EPA/JOSE COELHO)

Zvezda se nakon tri nedjelje vraća u Portugaliju, gdje je u drugom kolu poražena od Porta pogotkom u 89. minutu.

"Crveno-bijeli" su prije toga remizirali sa Seltikom na domaćem terenu i sigurno je da nisu presrećni sa jednim bodom iz dva kola.

Naročito može da ih brine raspored, s obzirom na to da ih poslije novog jako teškog gostovanja očekuje duel sa izuzetno kvalitetnim Lilom.

Braga sa druge strane u susret ulazi sa maksimalnih šest bodova i nova pobjeda bi ih održala u vrhu tabele i povećala šanse za plasman u osminu finala.

Srpski šampion je u Portu pružio dobru partiju, ali za to nije nagrađen ni bodom, prije svega zbog pada koncentracije prije posljednjeg sudijskog zvižduka.

Poveo je Porto i krunisao inicijativu iz uvodne faze susreta, ali je nakon toga Zvezda bila za nijansu bolji tim.

Izjednačio je vrhunskim udarcem mladi Vasilije Kostov, a i nakon tog gola je gost imao nekoliko jako dobrih šansi da preokrene.

Kako ih nije iskoristio, kazna je stigla kada je djelovalo da neće biti pobjednika. Seol je ostavio previše prostora za kontru koju će ekipa Portovog kvaliteta rijetko propustiti.

Za razliku od Porta, Zvezda se u 21. vijeku često susretala sa Bragom i svaki put su ti dueli bili ujednačeni.

Milojević: Moramo da budemo na visokom nivou

Trener fudbalera Crvene zvezde Vladan Milojević rekao je pred gostovanje kod Brage da njegov tim mora da bude na veoma visokom nivou u svim aspektima igre kako bi zabilježio dobar rezultat.

Milojević je na početku pohvalio igru rivala koji je odlično započeo sezonu.

- Igramo protiv jednog dobrog i kvalitetnog protivnika, što su i pokazali u prve dvije utakmice. Očekujem reakciju svojih igrača, da vidimo kako ćemo mi da odigramo i očekujem da budemo dobri - izjavio je Milojević.

Istakao je i da njegova ekipa mora da bude na visokom nivou, ukoliko želi da zabilježi dobar rezultat.

- U ovakvim utakmicama je presudna želja. Kada imate ovako kvalitetne timove preko puta, morate da budete defanzivno dobro organizovani. Morate da iskoristite svaku priliku koja vam se ukaže pred njihovim golom i budete na visokom nivou u svakom aspektu igre - dodao je Milojević.

Tvrd je orah Braga

Portugalski predstavnik je u prva dva meča zabilježio dva trijumfa i napravio sjajnu podlogu za nastavak takmičenja.

Spisak Zvezdinih putnika u Bragu
Mateus, Ivan Guteša, Vuk Draškić, Јung Vu Seol, Nikola Stanković, Rodrigao, Freklin Tebo Učena, Miloš Veljković, Stefan Leković, Nair Tiknizjan, Adem Avdić, Mahmudu Bađo, Tomas Handel, Rade Krunić, Timi Maks Elšnik, Vasilije Kostov, Mirko Ivanić, Felisio Milson, Nemanja Radonjić, Luka Zarić, Piter Olanjinka, Bruno Duarte i Marko Arnautović.

U prvoj rundi su nadigrali Fejnord minimalnim rezultatom na domaćem terenu, dok su prije tri sedmice u Glazgovu sa 2:0 bili bolji od Seltika.

Јoš uvijek nisu primili gol i pokazali su se kao veoma čvrst tim, koji ne postiže, ali ni ne prima veliki broj pogodaka.

Ekipu kao najiskusniji predvodi 39-godišnji Žoao Mutinjo, koji i dalje igra na visokom nivou, uprkos tome što se bliži petoj deceniji.

Duša ekipe je pak Rikardo Orta, koji igra desetu sezonu sa timom i biće jako velika pretnja po Mateusov gol.

Međusobni susreti
Crvena zvezda i Braga odigrale su do sada pet utakmica, a svaki put su se sastajale u drugorazrednom evropskom takmičenju.

Prvi put su dve ekipe snage odmjerile u kvalifikacijama za Kup Uefa 2005. godine, kada je u Beogradu bilo 0:0, da bi Zvezda prošla u grupnu fazu zbog gola u gostima koji je postigao Milan Purović.

Braga je bila uspješnija sa 2:0 u trećem susretu, koji je odigran u grupi 2007. godine, a nakon toga su usledili dueli u grupnoj fazi 2021. godine.

"Crveno-bijeli" su pogocima Milana Rodića i Aleksandra Kataija slavili sa 2:1 na domaćem terenu, a u "Kamenolomu" je bilo 1:1. Strijelac za Zvezdu bio je Katai iz penala.

Raspored utakmica trećeg kola Lige Evrope:

Četvrtak:
Braga - Crvena zvezda 18.45
Bran - Rendžers 18.45
FCSB - Bolonja 18.45
Fenerbahče - Štutgart 18.45
Fejnord - Panatinaikos 18.45
Go ahed igls - Aston vila 18.45
Genk - Real Betis 18.45
Lion - Bazel 18.45
Salcburg - Ferencvaroš 18.45
Roma - Viktorija Plzenj 21.00
Selta - Nica 21.00
Seltik - Šturm Grac 21.00
Frajburg - Utreht 21.00
Lil - PAOK 21.00
Makabi Tel Aviv - Mitjeland 21.00
Malme - Dinamo Zagreb 21.00
Notingem forest - Porto 21.00
Јang bojs - Ludogorec 21.00

Standings provided by Sofascore