latinica  ћирилица
28/10/2025 |  10:24 ⇒ 13:02 | Autor: RTRS

Otvoren Regionalni samit trgovine u Banjaluci: Srpska centar u trgovinskoj razmjeni robe u regionu (FOTO/VIDEO)

Regionalni samit trgovine, prvi međunarodni događaj o trgovini organizovan u Republici Srpskoj, počeo je u Banjaluci. Samit je otvorio premijer Srpske Savo Minić.
Savo Minić - Foto: RTRS
Savo MinićFoto: RTRS

Samit okuplja ključne lidere iz oblasti maloprodaje, veleprodaje, logistike, proizvodnje i javne uprave, a cilj je pokretanje dijaloga o budućnosti trgovine, novim poslovnim modelima, digitalizaciji i održivom razvoju.

Prvog dana fokus je na regionalnoj saradnji i inspirativnim pričama lidera trgovine. 

Tim povodom Minić je izjavio da trgovina ne predstavlja samo kupovinu gotovog proizvoda, već i sirovine.

Minić je naveo da Republika Srpska ima 74 odsto pokrivenosti uvoza izvozom, što je dobar pokazatelj.

- Sektor trgovine, uz prerađivačku djelatnost, najviše učestvuje u BDP-u Republike Srpske, skoro 12 odsto - naveo je Minić.

istakao da postoji interes na koji način da se Srpska organizuje, kada je u pitanju trgovina, da bude središte trgovine u regionu. 

Denis Šulić, ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske istakao je da više od 53.000 ljudi u Srpskoj radi u ovoj djelatnosti, te da je Srpska u regionu prva odlučila da organizuje ovakav samit.

On je istakao i značaj položaja Republike Srpske u regionu jer predstavlja centar u trgovinskoj razmjeni i protoku robe i usluga.

Ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić dodao je da pitanje trgovine nije pitanje samo Republike Srpske, nego svake ozbiljne države.

- Da se postavljaju pravci kako se pozicionirati kada govorimo o globalnim kretanjima i nesporno je da se Srpska geografski i na svaki drugi način vezana za prostor EU, ali moramo da uvažimo činjenicu da novi ekonomski trendovi pokazuju rast zemalja BRIKS-a - dodao je Amidžić.

Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH naveo je da je poruka sa samita da se otvaraju nova tržišta, sklapju novi sporazume o spoljnoj trgovini.

- To je Srbija uradila sa Kinom, ne vidim zašto ne bismo mogli da uradimo i mi. Vjerujem da će današnja konferencija preporučiti konkretne zaključke u kom pravcu ćemo se kretati - naveo je Košarac.

Prvi Regionalni samit trgovine 

Prvi Regionalni samit trgovine, dvodnevni događaj posvećen budućnosti trgovine, regionalnoj saradnji i rastu poslovnih prilika, biće održan 28. i 29. oktobra u Kulturnom centru Banski dvor u Banjaluci. 

Prvog dana fokus je na regionalnoj saradnji i inspirativnim pričama lidera trgovine, dok je drugi dan posvećen budućnosti maloprodaje, digitalnoj transFormaciji i pripremama za EXPO 2027.