latinica  ћирилица
30/10/2025 |  19:34 ⇒ 21:04 | Autor: SRNA

Amidžić: Partije iz FBiH novac zaposlenih namjerile dati ustanovama kulture i BHRT-u

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izjavio je da partije iz Federacije BiH smatraju da sredstva nastala akumulacijom, jer nije došlo do rasta plata zaposlenim u institucijama BiH, treba usmjeriti BHRT-u i ustanovama kulture, a ne radnicima.
Srđan Amidžić - Foto: RTRS
Srđan AmidžićFoto: RTRS

Amidžić je rekao da je to razlog zbog kojeg danas na Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nije usvojen Prijedlog budžeta institucija i međunarodnih obaveza za ovu godinu.

On je naveo da partije iz FBiH nisu željele da se ta sredstva dodijele radnicima.

- Danas smo još jednom svjedočili situaciji da je politički interes iznad bilo kojeg drugog, pa i interesa zaposlenih u institucijama BiH - rekao je Amidžić novinarima.

On je pojasnio da se u razgovoru sa sindikalcima, ali i pojedinim parlamentarcima, došlo do zaključka da bi jedino ispravno bilo da akumulirana sredstva budu podijeljena zaposlenima, kojima i pripadaju i to da se isplati jednokratna naknada od 1.000 KM, porezi i doprinosi.

Amidžić smatra da je sulud i neprovodiv prijedlog amandmana koji je podrazumijevao da se zaposlenima u institucijama isplati po 1.800 KM pomoći, umjesto 1.000 KM.

On je naglasio da su sve političke partije iz FBiH bile protiv realnog amandmana i da su stavile političke interese ispred interesa ljudi čiji je novac.

- Rekli su - hajde da podijelimo po 1.800 KM koje ne postoje, a da ne prihvatimo da podijelimopo 1.000 KM koje postoje u budžetu - pojasnio je Amidžić i ponovio da zbog toga Prijedlog budžeta danas nije usvojen.

Prema njegovim riječima, nisu stvorene pretpostavke da se zaposlenima u institucijama povećaju plate za ova dva mjeseca i da im se isplati jednokratna naknada.

Amidžić je zaključio da je to dokaz koliko članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić i oni koji ih podržavaju mrze ono što se zove dejtonska BiH.