latinica  ћирилица
22/11/2025 |  19:40 ⇒ 20:14 | Autor: RTRS

Građani Srpske sutra na prijevremenim izborima biraju predsjednika (VIDEO)

Građani Srpske sutra će na prijevremenim izborima birati predsjednika Republike. Na biračkom listiću naći će se imena šest kandidata. Pravo glasa ima 1.264.364 građanina. Od jutros je predizborna tišina koja će trajati sve do zatvaranja biračkih mjesta. Sva biračka mjesta, njih 2.211 biće otvorena sutra u sedam časova. Prijevremeni predsjednički izbori u Republici Srpskoj održavaju se manje od godinu dana prije Opštih izbora u BiH.
Izbori-ilustracija - Foto: RTRS
Izbori-ilustracijaFoto: RTRS

Nakon što je politički montiranim procesom Sud BiH proveo samovolju nelegitimnog Kristijana Šmita, a Centralna izborna komisija završnom egzekucijom oduzela mandat od naroda legitimno izabranog predsjednika, iznuđeno je da građani Srpske izađu na prijevremene izbore i biraju novog predsjednika Republike. U izbornu trku ušlo je šest kandidata. Četiri stranačka i dva nezavisna.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske saopštilo je da će preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti s ciljem omogućavanja povoljnog bezbjednosnog ambijenta za održavanje prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske. Formiran je poseban štab kojim rukovodi direktor policije Republike Srpske Siniša Kostrešević.

- Mislim da ne postoji institucija koja bolje može da zaštiti integritet izbora koji nam predstoje, ovih nažalost nametnutih, neželjenih izbora. Ali, ministarstvo će i ovdje pokazati da ambijent, demokratski ambijent koji postoji u Republici Srpskoj i demokratski potencijal, da će doći do izražaja. Tako da, naš zadatak će biti sigurno izvršen - istakao je Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ko će u narednih desetak mjeseci boraviti u Palati Republike, izabraće 1.264.364 građanina koji imaju pravo glasa. Glasanje počinje u nedjelju, u sedam časova, na svih 2.211 biračkih mjesta koja će biti zatvorena u 19 časova, do kada traje i predizborna tišina. Iz gradskih izbornih komisija su potvrdili da je sve spremno za održavanje izbora. Građani koji se odluče da izađu na izbore, potrebno je da uz sebe posjeduju lični dokument na biračkom mjestu.

- Na biračkom mjestu, pored biračkog odbora treba da ima jednostavno stolica da bi glasač mogao da sjedne, da bi u sjedećem položaju imao tzv. normalne uslove pisanja. I potpis treba da izvede na spisku glasača, tamo gdje je predviđen potpis, sa izvedbom koju ima u svojoj ličnoj karti - naglasio je Dane Branković, direktor Forenzičkog centra za vještačenje dokumenata Banjaluka.

Iz MUP-a Srpske su obavijestili građane da će u nedjelju, na dan izbora, raditi lokacije za izdavanje ličnih dokumenata od sedam do devetnaest časova. Radi preduzimanja bezbjednosnih mjera i radnji povodom održavanja izbora, od ponoći pa do 6 časova u ponedjeljak 24. novembra, na snagu stupa naredba o zabrani saobraćaja za teretna vozila iznad 3,5 tona ukupne mase na svim javnim putevima, kao i zabrana prevoza eksplozivnih materija i naoružanja i vojne opreme u drumskom saobraćaju na području Republike Srpske.