Eskalacija slučaja "Trgovska gora" - Hrvatski sabor sutra o izgradnji odlagališta radioaktivnog otpada (VIDEO)

Hrvatska nastavlja da ignoriše struku, procedure i međunarodne obaveze, kako bi po svaku cijenu počela izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, neposredno uz granicu sa Republikom Srpskom i BiH. Poručeno je to na stručnom simpozijumu u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske. Istovremeno, hrvatski sabor već sutra po hitnom postupku ulazi u raspravu o posebnom zakonu koji bi omogućio ubrzanu izgradnju odlagališta. Stručnjaci, institucije Srpske i predstavnici zajedničkih organa BiH jasno poručuju: Ako Hrvatska nastavi ovim putem, radi se o direktnom ugrožavanju zdravlja stanovništva i flagrantnom kršenju procedura koje važe u EU.
- Stručno, naučno, pravno dopkazujemo i pokazujemo zašto objekat takvog tipa ne treba da se gradi na Trgovskoj gori - rekao je Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Članovi Ekspertskog tima upozoravaju da Hrvatska decenijama ignoriše naučne analize i da čitav proces gura političkim odlukama. Potezi Sabora sada već prejudiciraju da je za Zagreb pitanje Trgovske gore završeno.
- Oni ne bi smjeli da donesu odluku o lokaciji bez sprovođenja Procjene uticaja na životnu sredinu. Oni su već uklonili postojeće objekte, sproveli javnu nabavku, već prejudicirajući da će tamo da bude odlgalište - naglasio je Nemanja Galić, član Ekspertskog tima za Trgovsku goru.
Eksperti upozoravaju da bi Hrvatska, pored otpada iz Nuklearne elektrane Krško, mogla u ovo skladište da dovozi i otpad iz drugih zemalja Evropske unije. Presudnu ulogu za njih igra finansijska dobit, jer praktično niko u Evropi ne želi nuklearni otpad u svojoj blizini.
- Svjestan sam činjenice da Hrvatska neće odustati jer će već četvrtak i petak raspravljati o zakonu po hitnom postupku. U ponedjeljak je predviđeno glasanje, a onda idu na pauzu, raspust, godišnji odmor. Tako da mimo procedura koje su predviđene za ovakve slučajeve, Hrvatska ne odustaje da gradi ovaj otpad - poručio je Borislav Bojić, član Ekspertskog tima za Trgovsku goru.
BiH je faktički već u sporu sa Hrvatskom, jer je aktivirala postupak pred ESPO konvencijom. Međutim, vrijeme ističe. Sudbina 250 hiljada ljudi u slivu rijeke Une i dalje ne zabrinjava hrvatsku Vladu.
- Ovdje je riječ o političkom nasilju gdje se kroz različite oblike strukturalnog nasilja namjerava radioaktivni otpad pozicionirati na mjesto gdje to definitivno ne bi trebao biti - istakao je Mario Crnković, Udruženje građana "Grin tim".
BiH već do 15. decembra treba da podnese kompletnu dokumentaciju za zvanično saslušanje dvije države pred ESPO konvencijom. Poteze Hrvatske prati i Evropska komisija, međutim sve to nije uticalo na Zagreb da uspori sa svojim aktivnostima. Građane Novog Grada i okolnih opština najviše zabrinjava neposredna blizina odlagališta izvorištima pitke vode i činjenica da se Trgovska gora nalazi na trusnom području.
