s ljubavlju hrabrim srcima
latinica  ћирилица
23/12/2025 |  14:19 ⇒ 15:52 | Autor: RTRS

Za slijepa i slabovida lica otvorena izložba "Tačke koje život znače"

U Specijalnoj biblioteci za slijepa i slabovida lica Republike Srpske u Banjaluci, predstavljena je izložba "Tačke koje život znače - razvoj i primjena Brajevog pisma". Autori postavke Јelena Radaković, Dragana Božić i Јovica Radanović, svojim znanjem, iskustvom i posvećenošću priredili su izložbu koja poziva na dijalog, razumijevanje i poštovanje različitosti.
Brajevo pismo - Foto: RTRS
Brajevo pismoFoto: RTRS

Izložba je osmišljena kao sveobuhvatno i sadržajno putovanje kroz jedan od najznačajnijih sistema komunikacije u istoriji čovječanstva – Brajevo pismo. Cilj je da približi i podstakne razumijevanje značaja ovog pisma, koje je milionima slijepih širom svijeta omogućilo pristup znanju, obrazovanju, kulturi i samostalnom životu.

- Ova izložba je izuzetno značajna za populaciju koju predstavljamo jer nam je ovo put u svijet uključivanja u sve tokove društvenog života od obrazovanja, zapošljavanja - dodao je Radanović.

Radakovićeva dodaje da ona prati mali istorijski presjek nastanka i razvoja Brajevog pisma.

Pored tematskih plakata izložba sadrži i audiodeskipciju, legende na Brajevom pismu i taktilne eksponate povezane sa jedinstvenim sistemom za čitanje i pisanje koje je osmislio Luj Braj.

- Brajevo pismo nije samo sistem pisanja, ono predstavlja temelj pismenosti, samostalnosti i jednakosti za slijepe i slabovide osobe i temelj za uključivanje u ravnopravan inkluzivan kulturni život za sve naše korisnike što ovom postavkom želimo i da istaknemo - kaže direktor Specijalne biblioteke za slijepa i slabovida lica Republike Srpske Mirela Šarić. 

Pomoćnik ministra za kulturu Tanja Đaković ističe da ova ustanova ima sve uslove za nesmetan rad, jer je njihova misija zaista humana, a to je da obezbijede pristup svim osobama.

Izložba će biti otvorena do sredine februara.