latinica  ћирилица
27/12/2025 |  19:34 ⇒ 20:16 | Autor: RTRS

Srpska lista: Vanredni parlamentarni izbori od presudnog značaja za opstanak Srba na Kosmetu

Na Kosovu i Metohiji sutra se održavaju vanredni parlamentarni izbori. Najjača srpska stranka – Srpska lista - nada se osvajanju svih 10 mandata koji su predviđeni za Srbe u prištinskom parlamentu. Smatraju da su ovi izbori od presudnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosmetu.
Srpska lista (Foto: https://srpskalista.net/) -
Srpska lista (Foto: https://srpskalista.net/)

Uprkos pritiscima i pokušajima zabrane učešća na izborima, Srpska lista ostala je istrajna u borbi za identitet i institucije srpskog naroda. Poručuju biračima da svi Srbi stanu pod jedan barjak i pruže podršku toj partiji, kako bi se sačuvali nacionalni interesi i prava srpskog naroda.

- Ispred nas je veliki ispit koji ćemo položiti čistom desetkom, osvojiti svih 10 poslaničkih mandata koji pripadaju srpskom narodu, Srpskoj listi koja se na ovim izborima nalazi ispred broja 127 - kaže Zlatan Elek, predsjednik Srpske liste.

Slavko Simić član Predsjedništva Srpske liste dodaje, da je sada kao nikada prije, važno da pored 10 opština uzmu i svih 10 poslaničkih mandata.

- I da se tako i sa centralnog i sa lokalnog nivoa suprotstavimo Kurtijevim nasrtajima na našu Crkvu, naš narod, naše opštine, naše imovine - dodao je on.

Pobjedi Srpske liste nadaju se i u Beogradu, jer je ona, kažu, garant opstanka Srba na Kosmetu i brana Kurtijevom teroru. Pozivaju interno raseljene Srbe sa prištinskim dokumentima da izađu na izbore i glasaju za Srpsku listu.

- Time pokažemo da srpska sloga je iznad svakog terora Aljbina Kurtija, i da srpsko jedinstvo je to koje pobeđuje i nadam se da ćemo tim srpskim jedinstvom i pobedom Srpske liste da vidimo na kraju krajeva i leđa – konačno leđa Aljbinu Kurtiju - naveo je Petar Petković direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Analitičari ne očekuju da će ovi izbori dovesti do značajnih političkih promjena jer se rezultati, kažu, neće mnogo razlikovati od onih u februaru. Zato Kurti računa na dijasporu koja dolazi na praznike, ali ni to nije čarobni štapić.

- Kurti u daleko lošijem položaju nego što je bio početkom godine, i da će ta neka nova podela karata doneti i neke nove šanse i za, nadam se, naše Srbe na KiM - smatra Aleksandar Јerković direktor Odbora za kontrolu i opservaciju.

Nikola Vujinović istraživač studija bezbjednosti naglasio je da je činjenica da život na KiM polako etničku mržnju prema Srbima stavlja na neku marginu.

- Ali, vidite sad – svi se bore oko dijaspore, dijaspora dolazi napunjena nacionalističkim odnosom prema Srbima, i to je nešto na čiju kartu igraju svi akteri - dodao je on.

Na postizborne kalkulacije i eventualne koalicije mogla bi da utiče i činjenica da bi nova skupština do 5.marta trebalo da izabere novog predsjednika samoproglašenog Kosova. Analitičari ne isključuju mogućnost još veće političke krize nakon izbora i nove blokade prištinskih institucija.