latinica  ћирилица
31/12/2025 |  07:12 ⇒ 07:13 | Autor: TANЈUG

Bocan-Harčenko: Nacionalizacija NIS-a bila bi suprotna sporazumu Rusije i Srbije

Moguća nacionalizacija Naftne industrije Srbije (NIS) pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država bila bi suprotna međuvladinom sporazumu između Rusije i Srbije o energetskoj saradnji, izjavio je ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko u intervjuu za agenciju RIA Novosti.
Naftna industrija Srbije (NIS) (foto:TANJUG/ NIS/ STOJAN VAŠEV/ nr) -
Naftna industrija Srbije (NIS) (foto:TANJUG/ NIS/ STOJAN VAŠEV/ nr)

- Ruski predsjednik je ovo izjavio tokom direktne linije, odgovarajući na pitanje o toj temi. Rekao je da postoji sporazum iz 2008. godine o saradnji između Rusije i Srbije u naftno-gasnom sektoru i da se i mi moramo pridržavati tog sporazuma. I to je važno - rekao je Bocan-Harčenko.

Kako je dodao, "teško da je moguće naprosto impulsivno odmah sprovesti nacionalizaciju".

Bocan-Harčenko je rekao i da odluka o NIS-u mora biti u skladu sa duhom odnosa Moskve i Beograda i generalno u skladu sa pomenutim sporazumom.

Kada je riječ o vojno-tehničkoj saradnji Rusije i Srbije, ambasador je rekao da se ona nastavlja.

- Nastavljamo to, nastavljamo. To je u toku i razvija se - zaključio je Bocan-Harčenko.