Čabrić: Dopunjeni Zakon o podršci roditeljima sa četvoro i više djece dovešće do manje zloupotrebe (VIDEO)

Čabrićeva je dodala je da je cilj izmjena zakona bio usklađivanje sa odlukom Ustavnog suda Republike Srpske. Takođe, izmjene su iskorištene kako bi se preduprijedile određene zloupotrebe.
Samim tim doći će i do revizije predmeta i korisnika koji su ostvarili ovo pravo do sada, Rekla je Čabrićeva.
- Postoje zloupotrebe po pitanju fiktivnog mjesta prebivališta. Roditelji su koristili pravo za dijete koje je otišlo u hraniteljsku porodicu. To više neće biti moguće. Smatram da je ovo idealno zakonsko rješenje u smislu direktne podrške korisnicima. Imali smo problem, recimo, da roditelji nisu odjavili razvod braka, nisu odjavili svoju adresu prebivališta, a podnijeli su zahtjev i dobili rješenje i tako stekli uslove za pravo na nadoknadu. Taj novac nije korišten za djecu kako je i namijenjen, nego je zbog odlaska na drugu adresu korišten u druge svrhe - istakla je Čabrićeva.
Kako kaže, u posao revizije uključili su centre za socijalni rad kako bi odmah imali uvid u status te porodice.
Minnistarka je navela i da staratelji koji imaju manja ili po nekim drugim osnovama niža primanja od prosječne plate u Republice Srpskoj takođe mogu da budu korisnici ovog prava. Takođe, samohrani roditelji, odnosno majke imaju mogućnost da se zaposle na puno radno vrijeme.
- Svakako da može bolje i drugačije, ali mislim da je važno i bitno napomenuti da ovo nije nikakvo nacionalno priznanje, da ovo nije penzija. Ovo je samo pomoć roditeljima koji od momenta kada ostanu bez posla i do momenta dok ponovo ne izađu na tržište rada da imaju neku novčanu naknadu. A da li je ona dovoljno visoka ili nije dalo bi se raspravljati, uvijek može više i bolje - navela je Čabrićeva.
Dodala je da novčana nakada iznosi 750 maraka neto i isplaćuje se svakog 15. mjesecu.
- Uz tih 750 maraka plaćeni su i svi porezi i doprinosi. Ta lica se vode kao zaposlena i iamaju penziono i zdravstveno osiguranje. Ovime mi ne postičemo ljude da budu nezaposleni i da budu na budžetu, već im pomažemo u prelaznom periodu - dodala je Čabrićeva.
Ona je navela da se na mjesečnom nivou prijavi oko 50 novih korisnika. U prošloj godini bilo je 4.880 korisnika ovog prava za šta se na mjesečnom nivou izdvaja pet miliona KM, a na godišnjem nivou više od 60 miliona KM.
Kako je naglasila, Ministarstvo je pripremilo i strategiju za suzbijanje nasilja u porodici za period od 2026. do 2032. godine.
- To je jedan integrisan multisektorski dokument sa četiri strateška glavna cilja, a to je zaštita žrtve nasilja, praćenje primjene zakonskih rješenja, procesuiranje zločinaca jer u našem krvičnom zakonu nasilje u porodici je označeno kao krvično dijelo. Ono što subjekti zaštite svako u svom domenu treba da rade je da se maksimalno uključe i maksimalno odgovorno pristupe radu jer žrtva je tu na prvom mjestu - naglasila je Čabrićeva.
Dodala ke da Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske aktivno podržava i promoviše volontiranje kroz različite projekte, edukativne radionice i podršku lokalnim i republičkim volonterskim servisima.
- Odaziv volontera je velik. Mi smo u 2025. godini nagradili i volontera i organizaciju za volontiranje. Volonteri i pojedinci su dobili dvije prosječne plate i plaketu, a organizator volontiranja četiri prosječne plate i zahvalnicu. Ono što smo mi prepoznali i što smo vidjeli da bi se možda trebalo uvesti kao novina je to da smo u dogovoru sa Republičkim pedagoškim zavodom, ali i sa Odredom izvidjača "22. april" napravili tematske radionice u srednjim školama u Banjaluci, Doboju i Laktašima. Prvi dio je bio taj teorijski gdje smo pokušali kroz volontirski servis da dođemo do mladih ljudi, do srednjoškolaca, da im se približi sve to - ističe ministarka.
Čabrićeva ističe i da je krajem godine raspisan konkurs za izbor korisnika subvencije za kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove i da se na njega prijavilo njih 367.
- U 2025. godini taj broj je bio blizu 411 novih korisnika. Rekla bih da je došlo do blage stagnacija sa možda i tendencijom pada prijavljenih. Da li je razlog tome zato što se mladi sve kasnije odlučuju za stupanje u brak jer je granica 35 godina, ili iz nekih drugih razloga, ne znam, ali je evidentno da je broj u blagom padu - ističe Čabrićeva.
U 2025. godini Ministarstvo je isplatilo i 62 stipendije za 42 perspektivnih sportista, 10 lica sa invaliditetom i devet potencijalnih olimpijskih takmičara. Iznos stipendija za lica sa invaliditetom i redovne sportiste na godišnjim nivou je bila 2.000 maraka, a za potencijalne olimpijske takmičare 3.000 maraka.
- Moram reći da svi sportisti koji su bili naši stipendisti po pravilu uđu među 10 najboljih sportista Republike Srpske. Tako da se može reći da se ipak radi dobar posao i da se vrednuju rezultati rada naše djece - zaključila je Čabrićeva.
