latinica  ћирилица
15/01/2026 |  07:52 ⇒ 08:26 | Autor: RTRS

Galijašević: Tramp donio principijelno dobru odluku, poslao veoma važnu poruku Muslimanskom bratstvu (VIDEO)

Podržavam odluku administracije predsjednika SAD Donalda Trampa da ogranke Muslimanskog bratstva u Egiptu, Libanu i Јordanu klasifikuje kao terorističke organizacije, istakao je ekspert za bezbjednost DŽevad Galijašević.
DŽevad Galijašević - Foto: RTRS
DŽevad GalijaševićFoto: RTRS

- To je veoma dobra vijest, Tramp je donio principijelno dobru odluku, poslao je veoma važnu poruku Muslimanskom bratstvu. Oni se nalaze na crnoj listi u EU i SAD - istakao je Galijašević gostujući u našem Јutarnjem programu.

Dodaje da je Bajden pravio kompromise sa Muslimanskim bratstvom.

- Bajden je pravio kompromis, a ovo je važna poruka Muslimanskom bratstvu - ne računamo na vas, napomenuo je Galijašević i dodao da oni djeluju oko 100 godina.

Kaže da se bosanski muslimani povezuju sa Muslimanskim bratstvom još u Drugom svjetskom ratu.

- Oni su prisutni i u BiH kroz 100 nevladinih organizacija, formirali su i lažne humanitarne organizacije - ukazao je Galijašević.

Dodao je da oni djeluju u 70 država.

- U tom smislu je bitno da se i ovdje preduzmu mjere prema ljudima koji imaju veze sa ovim ograncima Muslimanskog bratstva - rekao je Galijašević.

On je istakao da je Muslimansko bratstvo globalna teroristička organizacija, podsjetivši da u BiH djeluje još od prije Drugog svjetskog rata.

- Djelovalo je u Drugom svjetskom ratu sa Alijom Izetbegovićem i drugim kadrovima. Kada govorimo o Muslimanskom bratstvu govorimo o formiranju svih vojnih formacija i terorističkih organizacija - rekao je Galijašević.

U BiH Muslimanska braća imaju, kaže on, svoje aktivne organizacije, prije svega "Mlade muslimane".

Galijašević smatra da će, prije ili kasnije, SAD shvatiti da je mreža u BiH globalna, napiminjući da je Muslimansko bratstvo i Evropska unija stavila na listu terorističkih organizacija.

- SAD će prije ili kasnije shavtiti da Muslimansko bratstvo upravo u BiH ima najjače uporište u Evropi. Evropa je ovu organizaciju stavila na listu terorističkih organizacija, ali nikada nije preduzimala nikakve mjere protiv njih - rekao je Galijašević.

Američki predsjednik Donald Trump nedavno je objavio da je potpisao odluku kojom njegova administracija pokreće proces službenog proglašavanja Muslimanskog bratstva terorističkom organizacijom.