Vanredno hidrološko stanje zbog najavljenih padavina

Usljed obilnih padavina i topljenja snijega koji se očekuju narednih dana u cijelom slivnom području Јadranskog mora postoji mogućnost lokalnog izlivanja vodotokova iz korita. Očekivani vrh vodnog talasa je sutra.
Iz Agencije za vodno područje Јadranskog mora upozorili su da se od sutra do 27. januara prognozira rast vodostaja, posebno u dijelu područja Tihaljina–Mlade–Trebižat i rijeke Vrioštice, te cijelog toka rijeke Neretve sa pritokama.
- Moguća su lokalna izlivanja vodotokova i pojava bujičnih i urbanih poplava - navode iz ove agencije.
Nadležnim institucijama savjetuje se da prate situaciju i postupaju u skladu sa ovlaštenjima, pridržavajući se federalnog operativnog plana odbrane od poplava, a službama koje provode mjere zaštite i spasavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuje se dodatni oprez.
Usljed obilnih padavina i topljenja snijega koje se očekuju narednih dana na cijelom slivnom području rijeke Save, posebno na slivnim područjima Vrbasa, Bosne i Drine, postoji mogućnost lokalnog izlivanja vodotokova iz korita.
Iz Agencije za vodno područje rijeke Save navode da se očekuje rast vodostaja na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno u gornjim dijelovima slivova Vrbasa i Bosne.
Od sutra do 27. januara prognozira se vanredno hidrološko stanje zbog povišenih vodostaja, mogućeg lokalnog izlivanja vode iz korita, posebno u gornjem dijelu sliva Vrbasa, te gornjem i srednjem dijelu sliva Bosne, uključujući pritoke Lašvu i Fojničku rijeku.
Obavještenje Agencije za vodno područje rijeke Save o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje Srednjobosanskog, Zeničko-dobojskog i Kantona Sarajevo.
Federalni hidrometeorološki zavod izdao je crveno upozorenje za naredna dva dana za područje Hercegovine, te centralne, jugozapadne i jugoistočne BiH zbog najavljenih obilnih padavina.
Očekivana količina padavina je od 40 do 80 litara po metru kvadratnom.
