Olakšice za profesionalne vozače iz Zapadnog Balkana; Prevoznici iz BiH ostaju na granicama (VIDEO)

Pravila ostaju ista, ali je otvorena mogućnost olakšica. U Strategiji Evropske unije konstatuje da, između ostalog, vozači kamiona koji se u velikoj mjeri oslanjaju na čestu mobilnost između država članica, imaju potrebe da borave u Evropskoj uniji duže od dozvoljenog limita.
- Pravila se nisu promijenila, čak ni sa uvođenjem sistema ulaska i izlaska kada je riječ o bezviznom putovanju. Kada govorimo o prekograničnim radnicima koji svakodnevno prelaze granicu, oni već imaju izuzetke i fleksibilnosti, jer uglavnom koriste ista granična prelazna mjesta. Međutim, situacija je nešto drugačija kada je riječ, na primjer, o vozačima kamiona.. Ali mi se time bavimo i u okviru ove vizne strategije sada adresiramo i taj problem - rekao je Hena Virkunen izvršni potpredsjednik Evropske komisije za tehnološki suverenitet, bezbjednost i demokratiju.
Edin Forto ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara BiH navodi da ovo danas nije pobjeda.
- Ovo je možda pobjeda za naredni period kada će nam biti lakše razgovarati o ovim temama u Briselu, ali i na drugim adresama. Korak po korak - dodaje on.
Ne pomjeramo se sa graničnih prelaza, kažu nezadovoljni prevoznici koji ulaze u peti dan blokada.
- To za nas je samo rekla-kazala, ništa crno na bijelo nemamo potpisano niti je šta upućeno prema našem kriznom štabu da mi budemo obaviješteni - rekao je Igor Beben predsjednik Udruženja drumskih prevoznika Republike Srpske.
Za samo tri dana blokada graničnih prelaza sa zemljama Evropske unije u ispitanih 88 kompanija šteta prelazi 30 miliona maraka. 80 miliona ukoliko zastoj bude trajao sedam dana, procjenjuju u komorskom sistemu BiH. Shvataju zahtjeve prevoznike, ali ih pozivaju da prekinu blokade i spriječe dalje štete.
- Firme iz Republike Srpske koje su orijentisane prema izvozu zbog nemogućnosti da izvoze i što više nemaju skladišnih kapaciteta značajan dio njih je obustavio proizvodnju. Celeks kao jedan od najvećih izvoznika već ne radi dva dana. Male iz Laktaša kao najveći investitor u BiH je takođe prinuđen da obustavi proizvodnju i trpe dnevne štete od 500 hiljada evra na penale za neisporučenu robu - navodi Goran Račić predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
Zdravko Marinković potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH smatra da bi EU trebala prostor Zapadnog Balkana posmatrati kao dio svoga prostora, a ne prostor prema kome se treba striktno pridržavati nekih propisa koji nisu praktični za primjenu.
Dok Strategija Evropske komisije ne prođe sve procedure i u konačnici dobije zeleno svjetlo proći će minimalno pola godine. Zato je potrebno odmah ukinuti sistem ETIAS za ovu godinu, i to za sve zemlje Zapadnog Balkana, predlaže zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Staša Košarac.
- Ne možete nas ponižavati. Ne možete ponižavati vozače. Ne možete nas dovesti u situaciju da naši privrednici imaju ovakvu vrstu problema. Zbog čega? Zbog vaših pravila. Mi ne bježimo od pravila, ali dajte da riješimo ona pitanja koja su goruća.. Ovo nam je Evropa napravila. Ovo je Evropska unija napravila privredi BiH. Isključivo Evropska unija - ističe Košarac.
Ukoliko ne dođe do suspenzije ETIAS sistema, Košarac kaže da su jedino rješenje protesti ispred Delegacije Evropske unije u Sarajevu. Kaže, upravo od Luiđija Soreke koji se danas po društvenim mrežama hvalio odlukama Evropske komisije, očekuje da povuče poteze i bude partner institucijama .
