latinica  ћирилица
05/02/2026 |  20:49 ⇒ 21:28 | Autor: RTRS

Ponavljanje prijevremenih predsjedničkih izbora u Republici Srpskoj: Dekret ili demokratija? (VIDEO)

Oko 85.000 građana iz 17 lokalnih zajednica u nedjelju će, ponovo na birališta. Ne svojom voljom, već je tako odlučilo Sarajevo. Na ponovoljenim prijevremenim izborima, odlučuje se o novom predsjedniku Republike Srpske, jer je legitimnom mandat oduzela CIK, po nalogu Suda BiH i Kristijana Šmita.
Izbori - Foto: RTRS
IzboriFoto: RTRS

Bira se na period od osam mjeseci, jer su već za oktobar zakazani novi, ovaj put redovni izbori.

Cijeli ovaj proces, od rasipisavanja prijevremenih izbora, preko njihovog održavanja u novembru, pa zatim poništavanja rezultata na 136 izbornih mjesta i odluke o ponavljanju, obilježile su brojne nepravilnosti, improvizacije i konfuzne odluke.

Glavno pitanje sada je hoće li u nedjelju konačno biti stavljena tačka na izbore koje, utisak je, niko u Srpskoj nije želio, ali, sa druge strane, većina ih ocjenjuje možda i presudnim za njenu budućnost.

Pogledajte prilog.