14/02/2026 | 09:57 ⇒ 10:08 | Autor: SRNA
Rjabkov: BRIKS nije vojni savez
BRIKS nije vojni savez i ne planira da se transformiše u organizaciju kolektivne bezbjednosti, rekao je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

Zemlje članice BRIKS-a (foto: EPA/KIM LUDBROOK)
- Nikada se nije razmišljalo u tom pravcu i nema planova da se organizacija transformiše na taj način - rekao je Rjabkov u intervjuu ruskim medijima.
On je dodao da BRIKS prepoznaje opasnosti od pritiska iz Vašingtona i da će raditi na alternativi svemu što Sjedinjene Države mogu da zaustave "jednim pritiskom na dugme".
Istakao je da niko ne potcjenjuje rizike koji proističu iz američke politike, kao što su sankcije i carinski pritisak, ali da to ne znači da su svi spremni da podlegnu pritisku i diktatu.
- BRIKS je zato i nastao da bi imao alternativu za sve ono što može da bude zaustavljeno jednim pritiskom na dugme, kao što smo mogli da vidimo - rekao je Rjabkov.
