latinica  ћирилица
14/02/2026 |  19:53 ⇒ 20:32 | Autor: RTRS

Tompson u Širokom Brijegu: Koncert uz ustaški pozdrav "Za dom spremni", ikonografiju i simbole zloglasne NDH (VIDEO)

Ustaški pozdrav Za dom spremni, upamćen po zlu u Drugom svjetskom ratu, ponovo na koncertu Marka Perkovića Tompsona, ovaj put u Širokom Brijegu.Na koncertu većina mladih kojima se Tompson obratio i rekao da je kroz muziku lijepo promovisati vrijednosti koje su naslijedili od očeva, djedova i pradjedova.Da li su to i ustaški pozdravi i ikonografija? Nekoliko dana prije koncerta osvanuli su i snimci djece i vaspitačica u Širokom Brijegu kako pjevaju i igraju uz Tompsonovu pjesmu.
Marko Perković Tompson koncert (Foto: EPA/ANTONIO BAT, ilustracija) -
Marko Perković Tompson koncert (Foto: EPA/ANTONIO BAT, ilustracija)

Odjekivao je prošle večeri Širokim Brijegom pozdrav koji Srbima budi bolna sjećanja na stotine hiljada pobijenih i poklanih sunarodnika u NDH. Dok su ih satirali ustaše su izgovarale Za dom spremni. Već decenijama, Marko Perković Tompson tim pozdravom kruniše svoj nastup, kao sinoć u Hercegovini.

Mediji u Federaciji ne kritikuju Tompsonovo "koketiranje" s ustaštvom. Nema zabrinutosti za suživot, međuetničku toleranciju. Ćute i hrvatski i bošnjački političari. Bez reakcije je i bh pravosuđe na javno promovisalje mračne ideologije iz Drugog svjetskog rata a jedva je dočekalo da osudi Srbina zbog tri prsta i dvije forografije.

- Najoštrije osuđujem poruke koje smo čuli na koncertu Tompsona u Širokom Brijegu. Političko Sarajevo i međunarodna zajednica ne obraća pažnju na najave strašnih zlčina kojen čujemo od Tompsona i sličnih njemu. Kada Srbin u Banjaluci podigne tri prsta biva progonjen i suđen tri godine zatvora. Poziv međunarodnu zajednicu i poliitčko Sarajevo da nema dvostruke aršine - istakao je Goran Selak, ministar opravde Republike Srpske.

Vlado Berak, predsjednik Boračke organizacije Trebinje, naglašava da to neće donijeti ništa dobro.

- Mislim da takvi koncerti koje Tompson izvodi širom Hrvatske a evo sada i u Širokom Brijegu podrivaju emociju, vraćaje neke snaga i uvođenje u mračne vode. Ne treba hrvatskoj mladeži da služe takvi pokliči ili takvi narativi koje širi Tompson - rekao je Berak.

Smatralo se da je ustaška ideologija poražane gašenjem NDH, ipak danas oživljava u Hrvatskoj, zemlji članici EU kaže predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta. Tomsona slušaju hiljade mladih Hrvata, hrvatski političari rado se slikaju s njim, uz njegove pjesme slave se uspjesi hrtvatski sportista.

- Tompson je glavni promoter ustaštva odnosno ustaške ideologije. Ustaški pozdrav za dom spremni i drugi ustaški simboli nekažnjeno se upražnjavaju u Hrvatskoj dakle sve ove činjenice pokazuju da Hrvatska nije moderna država u kojoj se poštuju temeljne evropske vrijednosti prije svega antifašizam i ljudska prava - poručio je Miodrag Linta, predsjednik Saveza Srba iz regiona.

Tompsonovi koncerti ali i skupovi poput nedavnog u Bihaću, s ratnim zastavama tzv. ARBiH i islamskim ratnim pokličima, malobrojnim Srbima u Federaciji unose nemir, istovremeno potvrđuju važnost postojanja Republike Srpske.