Na Baliju, u jeku kišne sezone, zmije plivaju kroz poplavljene ulice (VIDEO)

Bali je prirodno stanište nekoliko vrsta velikih zmija, od kojih je najpoznatiji mrežasti piton, jedna od najdužih zmija na svijetu.
Mrežasti pitoni su vrsni plivači, a tokom velikih poplava, kakve su trenutno na snazi, napuštaju svoja staništa u potrazi za hranom, skloništem ili jednostavno suvim tlom.
Porast nivoa vode tjera ih iz njihovih uobičajenih skrovišta, poput guste vegetacije, zbog čega završavaju u privremeno poplavljenim područjima kao što su ljudska naselja.
Ovakvi prizori nisu neuobičajeni tokom sezone jakih kiša u tropskim regionima, jer su brojne životinje zbog naglog rasta vodostaja prinuđene da potraže utočište u urbanim sredinama dok se situacija ne stabilizuje.
Bali se trenutno nalazi na vrhuncu kišne sezone, koja zvanično traje od novembra do marta, a karakterišu je intenzivne i obilne padavine, visoka vlažnost te poplave u nižim područjima, pišu strani mediji, a prenose Nezavisne.
In Bali, at the height of the rainy season, huge pythons have been seen swimming through the streets
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2026
Tourists are sharing videos showing snakes literally gliding across flooded courtyards and roads. Heavy rains continued for nearly three days without stopping, with water… pic.twitter.com/yB533Cfe1x
Ove godine, stanovnici i posjetioci svjedoče posebno teškim vremenskim uslovima.
Vlasti su uputile apel stanovnicima i turistima da izbjegavaju kretanje, pješke ili vozilima, kroz poplavljene ulice zbog bezbjednosnih rizika.
Uprkos brojnim dojavama o zmijama, do sada nije zabilježen nijedan slučaj ujeda.
Iako su snimci pitona privukli pažnju svjetske javnosti, oni ukazuju i na veći problem - uticaj ekstremnih vremenskih uslova na staništa ljudi i životinja.
Poplave ne samo da uništavaju infrastrukturu i ugrožavaju ekonomije zasnovane na turizmu, već uzrokuju i raseljavanje životinja koje inače izbjegavaju kontakt sa ljudima.
