Rezolucija ili rezolucije o osudi veličanja ustaške ideologije na posebnoj sjednici NSRS 17. marta (VIDEO)

Prijedlog Rezolucije o osudi veličanja ustaške ideologije uputio je SDS, a zatim SNSD u saradnji sa istoričarima, predložio svoju rezoluciju o osudi i zabrani promovisanja i veličanja ideologije i simbola NDH i drugih ustaških, nacističkih i fašističkih ideologija i simbola.
Razlog - ona iz SDS nije bila dobro formulisana, napisana je nestručno, uz selektivni pristup i pogrešne i nejasne formulacije.
Nakon toga je stigao prijedlog kabineta predsjednika Skupštine – istog naziva kao SNSD-ova, ali malo drugačijeg sadržaja. Bez insistiranja na tekstu bilo čijeg prijedloga, Nenad Stevandić poziva na zajedničko rješenje koje će se naći pred poslanicima.
- Postigli smo neku vrstu sabornog kompromisa o naslovu rezolucije, budući da to nije dnevnopolitička ni partijska tema, da sjednu tri predlagača, Mazalica, Bodiroga i profesor Dakić iz Kabineta i da ta tri domumenta pokušamo uobličiti u jedan - rekao je Stevandić.
SDS ne bježi od pokušaja dogovora. Na usaglašavanje sa SNSD-ovim šefom Kluba i savjetnikom predsjednika Skupštine ići će Ognjen Bodiroga. Ali, ne vjeruje da će sa sastanka izaći sa usaglašenim tekstom rezolucije.
- Mi ćemo ostati pri svojoj rezoluciji, ali ćemo dodati još jedan stav koji glasi da će Republika Srpska u narednom periodu ukloniti sve spomenike koji se dovode u vezu sa NDH i njenim simbolima - istakao je šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.
Rezolucija SDS je toliko loša da se ne može izmijeniti amandmanima – odgovara SNSD-ov Srđan Mazalica. Od preambule do posljednjeg stava sve se, kaže, mora ponovo napisati. Zbog toga se SNSD i opredijelio da uz podršku stručnjaka ponudi sistemski pristup važnoj temi za očuvanje identiteta srpskog naroda.
Mazalica je kategoričan - potreban je jedinstven tekst rezolucije, a prijedlog SDS je podvala.
- Kad je u pitanju prijedlog koji je iznio Nenad Stevandić, moje mišljenje je da ima jako dobrih elemenata i da se na osnovu tog i prijedloga istoričara, može napraviti dobar prijedlog. I nadam se da će i SDS učestvovati sa konstruktivnim prijedlogom - dodao je Mazalica.
I tako će jedina tačka dnevnog reda 34. posebne sjednice, kao i konačan materijal za sjednicu, biti usaglašavani dan pred zasjedanje parlamenta Srpske. I naslov i tekst rezolucije.
- Radi se o tome da ona bude kompatibilna sa svim rezolucijama UN, da bude kompatibilna sa deklaracijom koju je skupšina usvojila na prijedlog Dragana Čavića i sa zaključcima koje smo usaglasavali i usvojili na tu temu 2020. godine - kaže Stevandić.
Јedno je sigurno - posebna sjednica o ovoj temi biće održana. Sigurno je i to da svi žele ozbiljan pristup. Ali očigledno, svako od njih svoj pristup vidi drugačije i bolje.
Svoje stavove ukrstiće i na 18. redovnoj sjednici, koja će biti održana po okončanju posebne.
Pred poslanicima će, između ostalog, biti Zakoni o sezonskim radnicima, o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona i o upotrebi duvanskih proizvoda koji su vraćeni na ponovno odlučivanje.
