Grabovac: Tužilaštvo BiH prećutkuje zločine u Sijekovcu

- Sumnjamo da se na lokaciji ispod Katoličkog groblja u Dubočcu pored Save nalaze posmrtni ostaci 160 lica koja su 1992. godine nestala iz tri autobusa u kojima su se nalazili Romi - naveo je Grabovac.
On je naveo da su pripadnici Hrvatske vojske tokom 1992. godine u Brodu ubili 220 Roma, među kojima 115 djece uzrasta od sedam do 14 godina, a među ubijenim bilo je žena i staraca.
Grabovac je podsjetio da su porodice poginulih iz Broda na osnovu svjedočenja jednog pripadnika Hrvatske vojske saznali da su Romi iz prvog autobusa, njih 59, među kojima 18 djece, ubijeni u Brodu pokraj napuštenog muslimanskog groblja.
Naveo je da su iz masovne grobnice u Sijekovcu kod Broda 10. avgusta 2004. godine ekshumirani su posmrtni ostaci 59 žrtava, među kojima i 18 djece, koje su kasnije prevezli predstavnici federalnog dijela Instituta za nestala lica BiH i sahranili u groblje u Visokom.
- Neprihvatljivo je da pravosudne institucije na niovu BiH prećutkuju ratne zločine - istakao je Grabovac.
Grabovac je zaključio da je proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti u potpunom zastoju, te da porodice nisu zadovoljne radom Instituta za nestala lica BiH koji ništa ne čini da se ubrza proces traženja, ekshumacija i identifikacija nestalih Srba.
