latinica  ћирилица
13/03/2026 |  22:21 | Autor: SRNA

Sjećanje na nobelovca Ivu Andrića

U Višegradu je večeras održan prigodan program povodom 51 godine od smrti nobelovca Ive Andrića.
Višegrad - Bojan Ćorić - Foto: SRNA
Višegrad - Bojan ĆorićFoto: SRNA

Program u Kulturnom centru "Ivo Andrić" počeo je otvaranjem izložbe umjetničkih slika "Višegrađanke u prozi Andrića" akademskog slikara Vesne Nešković, koja je na platnima predstavila ženske likove iz Andrićevih djela.

O životu i djelu nobelovca govorio je viši asistent na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Bojan Ćorić koji je poseban akcenat stavio na temu djetinjstva u Andrićevim pripovijetkama.

Ćorić je istakao da se Andrićeve pripovijetke često stavljaju u drugi plan u odnosu na njegove romane, iako upravo one donose snažne psihološke uvide o odrastanju i odnosu prema djeci.

On je podsjetio na pripovijetke "Deca", "Prozor" i "Knjiga", naglasivši da one nisu samo priče za najmlađe već djela koja pokazuju kako se u ranom djetinjstvu oblikuju ličnost i budući život.

Direktor Kulturnog centra Јelena Đurić rekla je da je ova ustanova prvi put samostalno organizovala program povodom godišnjice smrti Ive Andrića.

- Ovo je jedna od redovnih programskih aktivnosti naše ustanove posvećena važnim datumima iz života našeg nobelovca. Cilj je da se podsjetimo godišnjice Andrićeve smrti, ali i njegovog bogatog književnog opusa i nasljeđa koje je ostavio generacijama koje dolaze - istakla je Đurićeva.

Nobelovac Ivo Andrić rođen je 9. oktobra 1892. godine u Travniku, a dio djetinjstva od 1894. do 1903. godine proveo je u Višegradu kod tetke Ane i tetka Ivana Matkovšika.

Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1961. godine za roman "Na Drini ćuprija".

Andrić je preminuo 13. marta 1975. godine u Beogradu.